Ωρολόγιο πρόγραμμα

Πρόγραμμα Διδασκαλίας χειμερινού εξαμήνου 2022-23

 

 

 

 

ΠΑΝΤΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ & ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ EΠΙΣΤΗΜΩΝ

ΣΧΟΛΗ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

ΤΜΗΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ & ΙΣΤΟΡΙΑΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ  ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ  ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ

ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ  ΕΤΟΥΣ   2022-23

                                                                                                      


Χειμερινό εξάμηνο

 ΕΝΑΡΞΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΔΕΥΤΕΡΑ 10/10/2022

 

                    

Α' ΕΞΑΜΗΝΟ (30 ECTS)

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

α/α

Κ.Μ

ΤΙΤΛΟΣ

ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΩΝ

ΑΙΘΟΥΣΑ

ΗΜΕΡΑ

/ ΩΡΕΣ

ECTS

 

1

110001

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ Ι

Σ. ΣΕΦΕΡΙΑΔΗΣ

102

ΤΕΤΑΡΤΗ/

15.00-18.00

6

2

110005

ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ- ΕΙΣΑΓΩΓΗ

ΣΤ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

102

ΤΕΤΑΡΤΗ/

18.00-21.00

6

3

110168

ΝΕΟΤΕΡΗ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ

Λ. ΜΠΑΛΤΣΙΩΤΗΣ

209

ΠΕΜΠΤΗ/

18.00-21.00

6

4

110415

ΠΟΛΙΤΕΙΟΛΟΓΙΑ

Δ. ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ

102

ΔΕΥΤΕΡΑ/

15.00-18.00

6

                                                            Γ' ΕΞΑΜΗΝΟ (30 ECTS)

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

α/α

Κ.Μ

ΤΙΤΛΟΣ

ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΩΝ

ΑΙΘΟΥΣΑ

ΗΜΕΡΑ

/ ΩΡΕΣ

ECTS

 

1

110029

ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ- –ΣΥΓΧΡΟΝΑ ΡΕΥΜΑΤΑ

ΓΡ. ΑΝΑΝΙΑΔΗΣ

ΑΜΦ 2

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ/

18.00-21.00

6

2

110300

ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΟΓΡΑΦΙΑΣ : 20ος ΑΙΩΝΑΣ

Ε. ΑΝΔΡΙΑΚΑΙΝΑ

ΑΜΦ 2

ΤΕΤΑΡΤΗ/

12.00-15.00

6

Α' & Γ' ΕΞΑΜΗΝΟ

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

1

110343

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑ

Β. ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ

102

ΔΕΥΤΕΡΑ/ 18.00-21.00

6

2

110344

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΔΙΚΑΙΟ

ΠΑΝ. ΔΟΥΔΩΝΗΣ

108

ΤΡΙΤΗ/

15.00-18.00

6

3

110360

STATISTICAL ANALYSES IN SOCIAL RESEARCH I- PRΙNCIPLES, METHODS AND COMPUTER APPLICATIONS

ΑΝ. ΚΟΛΛΙΑΣ

ΕΡΓ. Η/Υ

(υπόγειο γυάλινου κτηρίου)

ΔΕΥΤΕΡΑ/

09.00-12.00

6

4

110455

ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ

ΣΤ. ΛΑΔΗ

Γ’1

ΠΕΜΠΤΗ/

15.00-18.00

6

5

110461

ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗ: ΘΕΣΜΟΙ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ

ΣΤ. ΛΑΔΗ

Γ’1

ΠΕΜΠΤΗ/ 09.00-12.00

6

6

110465

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

Φ. ΚΟΥΝΤΟΥΡΗ

Γ΄1

ΤΕΤΑΡΤΗ/ 15.00-18.00

6

7

110473

ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ

ΛΑΓΑΝΗ ΕΙΡ.

Γ΄1

ΔΕΥΤΕΡΑ/ 09.ΟΟ-12.00

6

8

110477

ΝΕΟΤΕΡΗ ΒΑΛΚΑΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Ι- Η ΑΝΑΔΥΣΗ ΤΩΝ ΕΘΝΩΝ (18ος αι. 1878) -

ΑΝ. ΛΥΜΠΕΡΑΤΟΣ

Γ’1

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ/ 12.00-15.00

6

9

110511

ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΜΦΥΛΙΟ ΠΟΛΕΜΟ ΩΣ ΤΗ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗ:ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΛΑΙΣΙΟ, ΙΔΕΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΘΕΣΜΟΙ

Δ. ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Γ’1

ΤΡΙΤΗ/

12.00-15.00

6

10

110526

ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ.IMMANUEL KANT ΚΑΙ Ο ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΙΣΜΟΣ

Γ. ΞΗΡΟΠΑΪΔΗΣ

Γ’1

ΤΡΙΤΗ/

18.00-21.00

6

Ε' & Ζ' ΕΞΑΜΗΝΟ (30 ECTS ανά εξάμηνο)

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

1

110307

ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΟΘΩΜΑΝΙΚΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ

Α.ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑ

ΚΟΥ

Γ’1

ΔΕΥΤΕΡΑ/

12.00-15.00

6

2

110308

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΣΗ

Γ. ΚΟΝΤΟΓΙΩΡΓΗΣ

Γ’1

ΔΕΥΤΕΡΑ /18.00-21.00

6

3

110369

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ: ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΣΥΜΒΑΣΗ

Γ. ΦΑΡΑΚΛΑΣ

Γ’1

ΠΕΜΠΤΗ/

18.00-21.00

6

4

110417

ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ

Δ. ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ

Γ’1

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ/

09.00-12.00

6

5

110426

ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΝΕΩΤΕΡΗΣ ΑΛΒΑΝΙΑΣ

Λ. ΜΠΑΛΤΣΙΩΤΗΣ

Β’6

ΤΡΙΤΗ /

18.00-21.00

6

6

110450

ΘΕΩΡΙΕΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑΣ

Γ. ΦΟΥΡΤΟΥΝΗΣ/ΧΡ. ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΥ

Α’4

ΤΕΤΑΡΤΗ/ 09.00-12.00

6

7

110451

ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ Ι: ΒΑΣΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ

Γ. ΦΟΥΡΤΟΥΝΗΣ

Ε1

ΤΕΤΑΡΤΗ/

15.00-18.00

6

8

110467

ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ-ΚΡΑΤΙΚΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ

Φ. ΚΟΥΝΤΟΥΡΗ

Γ’1

ΔΕΥΤΕΡΑ/

15.00-18.00

6

9

110483

ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΙ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ (19ος-20ος αι.)

Λ. ΒΕΝΤΟΥΡΑ

Β’6

ΔΕΥΤΕΡΑ/

12.00-15.00

6

10

110504

ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΜΕΣΟΠΟΛΕΜΟΥ

Β. ΜΠΟΓΙΑΤΖΗΣ

Γ’1

ΤΡΙΤΗ /

09.00-12.00

6

11

110512

ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ

Π. ΔΟΥΔΩΝΗΣ

Γ’1

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ/

15.00-18.00

6

12

110513

ΣΥΝΔΙΚΑΤΑ ΚΑΙ ΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Γ. ΚΟΥΖΗΣ /Τμ. ΚΠ

ΣΚ 1

ΠΕΜΠΤΗ/

15.00-18.00

6

13

110517

ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΠΟΛΕΜΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

Κ. ΚΑΤΣΑΠΗΣ

Γ’1

ΤΕΤΑΡΤΗ/ 12.00-15.00

6

14

110518

THE QUESTION OF IDEOLOGY IN MARXISM

CHR. MITSOPOULOU

Β΄5

ΤΡΙΤΗ /

12.00-15.00

6

15

110521

Η ΔΙΑΛΕΚΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ

Ν. ΦΟΥΦΑΣ

203-204

ΤΡΙΤΗ/

15.00-18.00

6

16

110522

ΕΚΔΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΤΗΣ ΠΡΟΟΔΟΥ

Ν. ΦΟΥΦΑΣ

203-204

ΠΕΜΠΤΗ/

13.00-16.00

6

17

110523

ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ 1945

ΑΝ. ΚΑΚΡΙΔΗΣ

Β6

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ/ 12.00-15.00

6

18

110533

ΜΟΝΤΕΛΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

ΑΙΚ. ΣΙΔΕΡΗ

Γ’1

ΤΕΤΑΡΤΗ/ 09.00-12.00

6

19

110537

Η ΠΟΛΗ ΩΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΗΣ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ

ΧΡ. ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΥ

ΣΤ’1 (ΚΕΝΙ)

ΠΕΜΠΤΗ/

11.00-14.00

6

20

110538

ΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΔΥΟ ΠΟΛΕΜΩΝ (1918-1939)

ΑΝ. ΛΥΜΠΕΡΑΤΟΣ

Γ’1

ΤΕΤΑΡΤΗ/

18.00-21.00

6

21

110540

ΕΠΙΣΤΗΜΗ, ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ

ΑΙΚ. ΣΙΔΕΡΗ

Γ’1

ΠΕΜΠΤΗ/

12.00-15.00

22

110553

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΙΙ

ΑΝ. ΚΑΚΡΙΔΗΣ

Β’6

ΤΕΤΑΡΤΗ/ 15.00-18.00

6

23

110559

ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΙΣ 1789-1917

ΚΛ. ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΥ

Γ3

ΤΡΙΤΗ /

12.00-15.00

6

24

110562

ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ 1821

Μ. ΛΑΜΠΡΟΥ

ΣΤ’1 (ΚΕΝΙ)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ/ 19.00-22.00

6

25

110564

ΔΗΜΟΣΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ Ι: ΕΘΝΟΣ ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ

Θ. ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γ’1

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ/

18.00-21.00

6

 

ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

 

1

110480

ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΕΩΝ

ΑΙΚ. ΒΕΝΤΟΥΡΑ

203-204

ΤΡΙΤΗ/ 18.00-21.00

6

2

110530

ENGLISH FOR ACADEMIC PURPOSES IN POLITICAL SCIENCE AND HISTORY

E. PLEMMENOU

Γ’2

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ/ 09.00-12.00

6

3

110539

ΘΕΩΡΙΕΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ: ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΡΕΠΟΥΜΠΛΙΚΑΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΙΣΜΟΣ

ΣΤ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

203-204

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ/

13.00-16.00

6

ΔΙΑΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΜΕ ΠΑΝ/ΜΙΟ PRINCETON

110529 H HISTORY OF THE WORLD SINCE 1300 CH. KOULOURI/ J. ADELMAN.

ΤΡΙΤΗ-ΤΕΤΑΡΤΗ/ 17.00-20.00

panteion KPE banner

radio banner

panteion KENI banner

panteion ESP banner

erasmus banner

panteion ELKE banner

diaugeia

Επικοινωνία

+30 210 9201386,  +30 210 9201043

 Η Γραμματεία δέχεται κάθε ΤΡΙΤΗ

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
ώρα 10.00' – 13.00'   Λεωφ. Συγγρού 136, 176 71 Καλλιθέα