Ωρολόγιο πρόγραμμα

Πρόγραμμα Διδασκαλίας εαρινού εξαμήνου 2021-22

 

 

 

 

ΠΑΝΤΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ & ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ EΠΙΣΤΗΜΩΝ

ΣΧΟΛΗ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

ΤΜΗΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ & ΙΣΤΟΡΙΑΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ  ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ  ΕΑΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ

ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ  ΕΤΟΥΣ   2021-22

 

 

 Επισημαίνεται ότι είναι αδύνατον να μην υπάρξουν  επικαλύψεις μαθημάτων. Επιπλέον, δεν είναι δυνατόν να γίνουν μετακινήσεις μαθημάτων σε ημέρες/ώρες που φαίνονται κενές. Σε αυτές τις ημέρες και ώρες μπορεί οι διδάσκοντες/ουσες να είναι επιφορτισμένοι/ες με άλλες υποχρεώσεις πέραν των διδακτικών

 

 

Αθήνα, 18/2/2022

                                                                                                        Αρ.πρωτ: 1875


Εαρινό εξάμηνο

 ΕΝΑΡΞΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΔΕΥΤΕΡΑ 28/02/2022

τροποποίηση 23/02/2022

τροποποίηση 02/03/2022

τροποποίηση (αίθουσα) 4/3/2022

                                                                             

2ο ΕΞΑΜΗΝΟ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 008

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ   -II-

ΚΟΥΝΤΟΥΡΗ ΦΑΝΗ

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΩΡΑ: 19:00-21:00

ΣΚ Ι

110 012

ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ -

ΜΑΡΞ ΚΑΙ ΒΕΜΠΕΡ

ΦΑΡΑΚΛΑΣ Γ.

ΣΑΒΒΑΤΟ    

ΩΡΑ: 09:00-11:00

209

110 168

ΝΕΟΤΕΡΗ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ

ΜΠΑΛΤΣΙΩΤΗΣ Λ.

ΠΕΜΠΤΗ

ΩΡΕΣ: 16:30-18:30 και 19.00-21.00

209

110 403

ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΑ

ΙΟΡΔΑΝΟΓΛΟΥ   ΧΡ.

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΩΡΑ: 14:00-16:00

102

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Οι φοιτητές του 2ου εξαμήνου επιλέγουν 1 μάθημα

Οι φοιτητές του 4ου εξαμήνου επιλέγουν 3 μαθήματα

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 006

ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

ΣΕΦΕΡΙΑΔΗΣ ΣΕΡ.

ΤΡΙΤΗ  

ΩΡΑ:11:30-13:30

Δημοτικός Πολυχώρος Πολιτισμού "Γαλαξίας" Δήμου Νέας Σμύρνης

πλατεία Νέας Σμύρνης

110322

ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΙΣΤΟΡΙΟΓΡΑΦΙΑΣ: ΟΤΑΝ ΤΟ «ΛΟΓΙΟ» ΣΥΝΑΝΤΑ ΤΟ «ΛΑΪΚΟ»

ΑΝΔΡΙΑΚΑΙΝΑ ΕΛ.

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΩΡΑ: 16:30-18:30

102

110 345

ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ -ΟΡΓΑΝΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ

ΔΟΥΔΩΝΗΣ Π.

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΩΡΑ: 16:30-18:30

102

110376

ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΥΠΟΣ (19Ος -20ος αι)

ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ Δ.

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΩΡΑ: 09:00-11:00

Γ’1

110377

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΙΙ. ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΜΕΓΑΛΩΝ ΣΩΜΑΤΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ

ΚΟΛΛΙΑΣ ΑΝ.

ΤΡΙΤΗ

ΩΡΑ: 09.00-11.00

ΕΡΓ ΠΛΗΡ.

110427

ΕΘΝΗ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΙΣΜΟΣ (19ος-20ος αι.)

ΛΥΜΠΕΡΑΤΟΣ ΑΝ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

ΩΡΑ: 11.30-13.30

Γ’3

110 475

ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΨΥΧΡΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ

ΛΑΓΑΝΗ ΕΙΡ.

ΣΑΒΒΑΤΟ

ΩΡΑ: 11:30-13:30

Γ’1

110 478

ΝΕΟΤΕΡΗ ΒΑΛΚΑΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΙΙ ιμπεριαλισμοσ και πολεμοσ (1878-1923)

ΛΥΜΠΕΡΑΤΟΣ ΑΝΔΡ.

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΩΡΑ: 19:00-21:00

Γ’1

110481

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΜΕΤΑΠΟΛΕΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ

ΒΕΝΤΟΥΡΑ Λ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

ΩΡΑ: 14:00-16:00

Β’1

110536

ΘΕΩΡΙΕΣ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ: ΠΟΛΙΤΕΙΑ, ΠΟΛΙΤΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ

ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΣΤ.

ΣΑΒΒΑΤΟ

ΩΡΑ: 14:00-16:00

209

110542

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ

ΚΑΚΡΙΔΗΣ ΑΝ.

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΩΡΑ: 11.30-13.30

Γ’1

110546

\

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ   ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ

ΠΟΝΤΙΚΗ Μ. (407/80)

ΤΡΙΤΗ

ΩΡΑ: 14.00-16.00

Γ’1

4ο ΕΞΑΜΗΝΟ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 429

ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΕΡΕΥΝΑΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ

ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ ΒΑΣ.

ΚΟΥΝΤΟΥΡΗ Φ.

ΚΟΛΛΙΑΣ ΑΝ,

ΤΕΤΑΡΤΗ  

ΩΡΑ: 14:00-16:00

102

110 430

ΔΙΕΘΝΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑ: ΘΕΣΜΟΙ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΚΑΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗ

ΣΙΔΕΡΗ   ΑΙΚ.

ΤΕΤΑΡΤΗ  

ΩΡΑ: 09:00-11:00

Αμφ 2

                       6ο ΕΞΑΜΗΝΟ και 8ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Οι φοιτητές του 6ου και του 8ου εξαμήνου επιλέγουν 5 μαθήματα

(Ελεύθερης επιλογής, Σεμινάρια ή ΜΕΤ Μαθήματα εκτός Τμήματος)

ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ
110 248
ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΥ Ν.
ΔΕΥΤΕΡΑ

ΩΡΑ: 11:30-13:30

Γ’1

110 351

ΣΥΓΚΡΟΥΣΙΑΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ, ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΔΡΑΣΗ, ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΚΙΝΗΜΑΤΑ

ΣΕΦΕΡΙΑΔΗΣ ΣΕΡ.

ΠΕΜΠΤΗ

ΩΡΑ: 14:00-16:00

Γ’3

110362

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

ΜΟΣΧΟΝΑΣ ΓΕΡ.

ΠΕΜΠΤΗ

ΩΡΑ: 19.00-21.00

102

110382

ΦΑΣΙΣΜΟΣ, ΝΑΖΙΣΜΟΣ: ΘΕΩΡΗΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΙΣΤΟΡΙΟΓΡΑΦΙΑΣ

ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ Δ.

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΩΡΑ: 16:30-18:30

Γ’1

110 385

ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ

ΠΑΠΑΘΕΟΔΩΡΟΥ ΑΡΤ. (ΕΣΠΑ)

ΠΕΜΠΤΗ

ΩΡΑ: 16:30-18:30

Γ’1

110 418

ΑΚΡΑ ΔΕΞΙΑ: ΕΛΛΑΔΑ – ΕΥΡΩΠΗ

ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ ΒΑΣ.

ΤΡΙΤΗ

ΩΡΑ: 16:30-18:30

Γ’1

110428

ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ

ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ Δ.

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΩΡΑ: 19.00-21.00

Γ’3

110 439

ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ

ΑΝΑΝΙΑΔΗΣ ΓΡ.

ΠΕΜΠΤΗ
ΩΡΑ: 19:00-21:00
302

110442

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ (1830-1930)

ΛΟΥΒΗ ΕΥΑΓ.

ΤΡΙΤΗ

ΩΡΑ: 14.00-16.00

Γ’3

110444

ΤΕΧΝΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΙ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ

ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ Δ.

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΩΡΑ: 19.00-21.00

Γ’1

110 452

ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ –ΙΙ- ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ

ΦΟΥΡΤΟΥΝΗΣ Γ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
ΩΡΑ: 19:00-21:00
Γ’1

110472

HISTORIOGRAPHY IN CRISIS? DEBATES, POLEMICS AND CONVERSATIONS

ANDRIAKAINA EL.

ΠΕΜΠΤΗ

ΩΡΑ: 11:30-13:30

Γ’1

110476

ΜΕΤΑΠΟΛΕΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΒΑΛΚΑΝΙΩΝ

ΛΑΓΑΝΗ ΕΙΡ.

ΣΑΒΒΑΤΟ

ΩΡΑ: 09.00-11.00

Γ’1

110516

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ

ΛΟΥΒΗ ΕΥΑΓ.

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΩΡΑ: 14.00-16.00

Γ’1

110 518

ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΤΗΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑΣ ΣΤΟ ΜΑΡΞΙΣΜΟ

ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΥ ΧΡ.

ΤΡΙΤΗ

ΩΡΑ: 19:00-21:00

Γ’1

110518

THE QUESTION OF IDEOLOGY IN MARXISM

MITSOPOULOU CHR.

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΩΡΑ: 11.30-13.30

Β’6

110523

ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ 1945

ΚΑΚΡΙΔΗΣ ΑΝ.

ΤΡΙΤΗ

ΩΡΑ: 09.00-11.00

Γ’3

110531 ΕΘΝΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΕΣΜΟΣ

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ Δ.

(Τμ. Κοινωνικής Πολιτικής)

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΩΡΑ: 11.30-13.30

αιθ. 300

110532 ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΦΥΛΟΥ

ΣΤΡΑΤΗΓΑΚΗ Μ - ΠΕΤΡΑΚΗ Γ.

(Τμ. Κοινωνικής Πολιτικής)

ΠΕΜΠΤΗ

ΩΡΑ: 11.30-13.30

Γ5

110541

ΕΙΔΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ: ΜΟΥΣΙΚΗ-ΤΡΑΓΟΥΔΙ-ΚΟΙΝΩΝΙΑ

ΚΑΤΣΑΠΗΣ ΚΩΝ.

ΤΡΙΤΗ

ΩΡΑ: 11.30-13.30

Γ’1

110543

ΟΨΕΙΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΜΕΣΟΠΟΛΕΜΟΥ

ΜΠΟΓΙΑΤΖΗΣ Β.

ΤΡΙΤΗ

ΩΡΑ 09.00-11.00

Γ’1

110547

ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ: ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΛΕΙΑ

ΠΟΝΤΙΚΗ Μ. (407.80)

ΠΕΜΠΤΗ

ΩΡΑ: 14.00-16.00

Γ’1

110548

ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ: Η ΕΛΛΑΔΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗΣ (1974-1989)

ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ Θ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

ΩΡΑ: 19.00-21.00

Δημοτικός Πολυχώρος Πολιτισμού "Γαλαξίας" Δήμου Νέας Σμύρνης

πλατεία Νέας Σμύρνης

110549

ΔΗΜΟΣΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ: ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΜΝΗΜΗ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΣΤΟΝ 19ο ΑΙΩΝΑ

ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ Θ,

ΤΡΙΤΗ

ΩΡΑ: 19.00-21.00

Γ’3

ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Οι φοιτητές μπορούν να επιλέξουν μέχρι 2 Σεμινάρια

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110450

ΘΕΩΡΙΕΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑΣ

ΦΟΥΡΤΟΥΝΗΣ Γ.

ΠΕΜΠΤΗ

ΩΡΑ: 11.30-13.30

Β’6

110 484

ELECTIONS AND VOTERS IN EUROPE

GEORGIADOU B. .

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΩΡΑ: 09:00-11:00

Α’4

110485

ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

ΦΑΡΑΚΛΑΣ Γ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

ΩΡΑ: 14.00-16.00

203-4

110494

ΑΝΑΛΥΣΗ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΛΟΓΟΥ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ

ΚΟΛΛΙΑΣ ΑΝ.

ΠΕΜΠΤΗ

ΩΡΑ: 09.00-11.00

ΕΡΓ. ΠΛΗΡ.

110496

ΕΙΔΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

ΘΕΟΤΟΚΑΣ Ν.

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΩΡΑ: 14:00-16:00

Γ’4

110 530

POLITICAL SCIENCE

AND HISTORY IN ENGLISH

PLEMMENOU Ε.

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΩΡΑ: 09:00-11:00

Γ’2

110545

HISTORY DIALOGUES PROJECT

KOULOURI CH. & ADELMAN J.

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΩΡΑ: 17.30-19.30

 

  

 

Τα μέλη ΕΔΙΠ: Χρ. Μητσοπούλου, Βασ. Μπογιατζής

 

panteion KPE banner

panteion KENI banner

panteion ESP banner

erasmus banner

panteion ELKE banner

diaugeia

Επικοινωνία

+30 210 9201386,  +30 210 9201043

 Η Γραμματεία δέχεται κάθε ΤΡΙΤΗ

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
ώρα 10.00' – 13.00'   Λεωφ. Συγγρού 136, 176 71 Καλλιθέα