Πρόγραμμα Εξετάσεων

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΕΑΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2021-22

 

 

 koukouvagia

ΠΑΝΤΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ & ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ EΠΙΣΤΗΜΩΝ

ΣΧΟΛΗ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

ΤΜΗΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ & ΙΣΤΟΡΙΑΣ


 Αθήνα 02/06/2022

ΑΠ: 9122

 ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ

ΕΑΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ  

ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ  ΕΤΟΥΣ  2021-22

                                                                                                              

 

 1η Τροποποίηση

2η Τροποποίηση

2ο ΕΞΑΜΗΝΟ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 008

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ   -II-

ΚΟΥΝΤΟΥΡΗ ΦΑΝΗ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 24/6

ΩΡΑ: 09:00-11:00

ΣΚ Ι , 209

110 012

ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ -

ΜΑΡΞ ΚΑΙ ΒΕΜΠΕΡ

ΦΑΡΑΚΛΑΣ Γ.

ΔΕΥΤΕΡΑ 27/6    

ΩΡΑ: 09:00-11:00

ΣΚ Ι , 209

110 168

ΝΕΟΤΕΡΗ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ

ΜΠΑΛΤΣΙΩΤΗΣ Λ.

ΤΕΤΑΡΤΗ 6/7

ΩΡΑ: 09:00-11:00

ΣΚ Ι , 209

 

110 403

ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΑ

ΙΟΡΔΑΝΟΓΛΟΥ   ΧΡ.

ΤΡΙΤΗ 21/6

ΩΡΑ: 13:00-15:00

108, 102

 

 

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 006

ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

ΣΕΦΕΡΙΑΔΗΣ ΣΕΡ.

ΔΕΥΤΕΡΑ 20/6  

ΩΡΑ:13:00-15:00

300, Γ’1, (Β’5)

110322

ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΙΣΤΟΡΙΟΓΡΑΦΙΑΣ: ΟΤΑΝ ΤΟ «ΛΟΓΙΟ» ΣΥΝΑΝΤΑ ΤΟ «ΛΑΪΚΟ»

ΑΝΔΡΙΑΚΑΙΝΑ ΕΛ.

ΤΕΤΑΡΤΗ 22/6

ΩΡΑ: 15:00-17:00

Γ’1

110 345

ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ -ΟΡΓΑΝΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ

ΔΟΥΔΩΝΗΣ Π.

ΔΕΥΤΕΡΑ 4/7, ΤΡΙΤΗ 5/7

ΩΡΑ: 09:00 κ.ε.

(προφορικά )

Γ’1

110376

ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΥΠΟΣ (19Ος -20ος αι)

ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ Δ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8/7

ΩΡΑ: 13:00-15:00

300, Γ’1

110377

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΙΙ. ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΜΕΓΑΛΩΝ ΣΩΜΑΤΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ

ΚΟΛΛΙΑΣ ΑΝ.

ΤΕΤΑΡΤΗ 29/6

ΩΡΑ: 11.00-13.00

ΕΡΓ ΠΛΗΡ.

110427

ΕΘΝΗ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΙΣΜΟΣ (19ος-20ος αι.)

ΛΥΜΠΕΡΑΤΟΣ ΑΝ.

ΤΡΙΤΗ 28/6

ΩΡΑ: 17.00-19.00

102, Γ’1, Β’5

110 475

ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΨΥΧΡΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ

ΛΑΓΑΝΗ ΕΙΡ.

ΣΑΒΒΑΤΟ 2/7

ΩΡΑ: 09:00-11:00

ΣΚ Ι

110 478

ΝΕΟΤΕΡΗ ΒΑΛΚΑΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΙΙ ιμπεριαλισμοσ και πολεμοσ (1878-1923)

ΛΥΜΠΕΡΑΤΟΣ ΑΝΔΡ.

ΔΕΥΤΕΡΑ 20/6

ΩΡΑ: 09:00-11:00

Γ’1, Δ'12

110481

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΜΕΤΑΠΟΛΕΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ

ΒΕΝΤΟΥΡΑ Λ.

ΣΑΒΒΑΤΟ 25/6

ΩΡΑ: 11:00-13:00

 

ΣΚ Ι

110536

ΘΕΩΡΙΕΣ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ: ΠΟΛΙΤΕΙΑ, ΠΟΛΙΤΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ

ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΣΤ.

ΠΕΜΠΤΗ 23/6

ΩΡΑ: 11:00-13:00

Γ’1, Β'1

110542

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ

ΚΑΚΡΙΔΗΣ ΑΝ.

ΠΕΜΠΤΗ 7/7

ΩΡΑ: 13.00-15.00

102, Γ’1

110546

\

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ   ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ

ΠΟΝΤΙΚΗ Μ. (407/80)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8/7

ΩΡΑ: 11.00-13.00

Γ’1 , (Β’5)

 

4ο ΕΞΑΜΗΝΟ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 429

ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΕΡΕΥΝΑΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ

ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ ΒΑΣ.

ΚΟΥΝΤΟΥΡΗ Φ.

ΚΟΛΛΙΑΣ ΑΝ,

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1/7  

ΩΡΑ: 13:00-15:00

108, 102

110 430

ΔΙΕΘΝΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑ: ΘΕΣΜΟΙ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΚΑΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗ

ΣΙΔΕΡΗ   ΑΙΚ.

ΔΕΥΤΕΡΑ 27/6  

ΩΡΑ: 11:00-13:00

ΣΚ Ι, 209

6ο ΕΞΑΜΗΝΟ και 8ο ΕΞΑΜΗΝΟ

 

ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110248

ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ

ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΥ Ν. (ΔΕΠΣ)

ΠΕΜΠΤΗ 23/6

ΩΡΑ: 17.00-19.00

102, Γ’1

110 351

ΣΥΓΚΡΟΥΣΙΑΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ, ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΔΡΑΣΗ, ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΚΙΝΗΜΑΤΑ

ΣΕΦΕΡΙΑΔΗΣ ΣΕΡ.

ΤΡΙΤΗ 28/6

ΩΡΑ: 19:00-21:00

102, Γ’1

110362

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

ΜΟΣΧΟΝΑΣ ΓΕΡ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1/7

ΩΡΑ: 15.00-17.00

108

110382

ΦΑΣΙΣΜΟΣ, ΝΑΖΙΣΜΟΣ: ΘΕΩΡΗΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΙΣΤΟΡΙΟΓΡΑΦΙΑΣ

ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ Δ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 24/6

ΩΡΑ: 11:00-13:00

209, Γ’1

110 385

ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ

ΠΑΠΑΘΕΟΔΩΡΟΥ ΑΡΤ. (ΕΣΠΑ)

ΤΕΤΑΡΤΗ 29/6

ΩΡΑ: 17:00-19:00

Γ’1, Β’1

110 418

ΑΚΡΑ ΔΕΞΙΑ: ΕΛΛΑΔΑ – ΕΥΡΩΠΗ

ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ ΒΑΣ.

ΔΕΥΤΕΡΑ 27/6

ΩΡΑ: 10:00 κ.ε.

ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ

γραφείο ΣΤ-12

110428

ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ

ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ Δ.

ΠΕΜΠΤΗ 30/6

ΩΡΑ: 8.30 π.μ. κ.ε.

προφορικά

Γραφείο διδάσκοντος

(Θα κυκλοφορήσει πρόγραμμα προσέλευσης σε ώρα προτίμησης)

110 439

ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ

ΑΝΑΝΙΑΔΗΣ ΓΡ.

ΔΕΥΤΕΡΑ 4/7
ΩΡΑ: 11:00-13:00
Γ’1, (Β’5)

110442

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ (1830-1930)

ΛΟΥΒΗ ΕΥΑΓ.

ΤΕΤΑΡΤΗ 6/7

ΩΡΑ: 13.00-15.00

300, Γ’1, Β’5

110444

ΤΕΧΝΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΙ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ

ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ Δ.

ΤΕΤΑΡΤΗ 29/6

ΩΡΑ: 8.30 π.μ. κ.ε.

προφορικά

Γραφείο διδάσκοντος

(Θα κυκλοφορήσει πρόγραμμα προσέλευσης σε ώρα προτίμησης)

110 452

ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ –ΙΙ- ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ

ΦΟΥΡΤΟΥΝΗΣ Γ.

ΤΡΙΤΗ 5/7
ΩΡΑ: 13:00-15:00
Γ’1, Β’5

110472

HISTORIOGRAPHY IN CRISIS? DEBATES, POLEMICS AND CONVERSATIONS

ANDRIAKAINA EL.

ΠΕΜΠΤΗ 30/6

ΩΡΑ: 11:00-13:00

Γ’1

110476

ΜΕΤΑΠΟΛΕΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΒΑΛΚΑΝΙΩΝ

ΛΑΓΑΝΗ ΕΙΡ.

ΠΕΜΠΤΗ 23/6

ΩΡΑ: 13.00-15.00

Γ’1, Β’5

110516

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ

ΛΟΥΒΗ ΕΥΑΓ.

ΤΡΙΤΗ 5/7

ΩΡΑ: 15.00-17.00

Γ’1, Β’5

110 518

ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΤΗΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑΣ ΣΤΟ ΜΑΡΞΙΣΜΟ

ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΥ ΧΡ.

ΤΕΤΑΡΤΗ 22/6

ΩΡΑ: 11:00-13:00

Γ’1

110518

THE QUESTION OF IDEOLOGY IN MARXISM

MITSOPOULOU CHR.

ΤΕΤΑΡΤΗ 22/6

ΩΡΑ: 11.00-13.00

Β’5

110523

ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ 1945

ΚΑΚΡΙΔΗΣ ΑΝ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 24/6

ΩΡΑ: 15.00-17.00

Γ’1

110531

ΕΘΝΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΕΣΜΟΣ

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ Δ. (ΚΟΙΝΩΝ. ΠΟΛ.)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 24/6

Ηλεκτρονική καταθεση απαλλακτικών εργασιών

110532

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΦΥΛΟΥ

ΣΤΡΑΤΗΓΑΚΗ Μ. & ΠΕΤΡΑΚΗ Γ.

ΠΕΜΠΤΗ 7/7

ΩΡΑ: 11.00-13.00

108

110541

ΕΙΔΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ: ΜΟΥΣΙΚΗ-ΤΡΑΓΟΥΔΙ-ΚΟΙΝΩΝΙΑ

ΚΑΤΣΑΠΗΣ ΚΩΝ.

ΤΡΙΤΗ 21/6

ΩΡΑ: 15.00-17.00

108

110543

ΟΨΕΙΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΜΕΣΟΠΟΛΕΜΟΥ

ΜΠΟΓΙΑΤΖΗΣ Β.

ΠΕΜΠΤΗ 7/7

ΩΡΑ 19.00-21.00

Γ’1, Β’5

110547

ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ: ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΛΕΙΑ

ΠΟΝΤΙΚΗ Μ. (407/80)

ΔΕΥΤΕΡΑ 4/7

ΩΡΑ: 19.00-21.00

Γ’1

110548

ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ: Η ΕΛΛΑΔΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗΣ (1974-1989)

ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ Θ.

ΠΕΜΠΤΗ 30/6

ΩΡΑ: 19.00-21.00

300, Γ’1, (Β’5)

110549

ΔΗΜΟΣΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ: ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΜΝΗΜΗ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΣΤΟΝ 19ο ΑΙΩΝΑ

ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ Θ,

ΠΕΜΠΤΗ 23/6

ΩΡΑ: 19.00-21.00

Γ’1, Β’5

ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110450

ΘΕΩΡΙΕΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑΣ

ΦΟΥΡΤΟΥΝΗΣ Γ.

Στις 8/7 , από 11πμ προφορική εξέταση στο γραφείο ΣΤ13

110 484

ELECTIONS AND VOTERS IN EUROPE

GEORGIADOU B. .

110485

ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

ΦΑΡΑΚΛΑΣ Γ.

110494

ΑΝΑΛΥΣΗ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΛΟΓΟΥ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ

ΚΟΛΛΙΑΣ ΑΝ.

.

110496

ΕΙΔΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

ΘΕΟΤΟΚΑΣ Ν.

110 530

POLITICAL SCIENCE

AND HISTORY IN ENGLISH

PLEMMENOU Ε.

ΤΕΤΑΡΤΗ 22/6

ΩΡΑ: 9.00-10.30

Γ’2

110545

HISTORY DIALOGUES PROJECT

KOULOURI CH. & ADELMAN J.

 

  

 

Τα μέλη ΕΔΙΠ: Χρ. Μητσοπούλου, Βασ. Μπογιατζής