ΠΑΝΤΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ & ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ EΠΙΣΤΗΜΩΝ ΣΧΟΛΗ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΤΜΗΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ & ΙΣΤΟΡΙΑΣ |
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ
ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2017-18
ΕΝΑΡΞΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ 02-10-17
ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ 20-10-2017
Αθήνα, 19-9-2017
Αρ.πρωτ.:1641
1ο ΕΞΑΜΗΝΟ
ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ
Κ.Μ. |
ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ |
ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ |
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ |
110 001 |
ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ -I- |
ΣΕΦΕΡΙΑΔΗΣ ΣΕΡ.
|
ΔΕΥΤΕΡΑ ΩΡΑ: 08:00-11:00 Αμφ. Σάκη Καράγιωργα |
110 005 |
ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ - ΕΙΣΑΓΩΓΗ |
ΦΟΥΡΤΟΥΝΗΣ Γ. |
ΠΕΜΠΤΗ ΩΡΑ: 08:00-11:00 Αιθ. 102 |
110 021 |
ΝΕΟΤΕΡΗ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ (19Ος) ΑΙΩΝ. |
ΛΟΥΒΗ ΕΥΑΓΓ. |
ΤΡΙΤΗ ΩΡΑ: 14:00-17:00 Αιθ. 108 |
110 415 |
ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ |
ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜ. |
ΔΕΥΤΕΡΑ ΩΡΑ: 14:00-17:00 Αμφ. Σάκη Καράγιωργα |
ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ
Οι φοιτητές του 1ου εξαμήνου επιλέγουν 1 μάθημα
Οι φοιτητές του 3ου εξαμήνου επιλέγουν 3 μαθήματα
Κ.Μ. |
ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ |
ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ |
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ |
|
110 011 |
ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ – ΜΑΚΡΟ-ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ |
ΙΟΡΔΑΝΟΓΛΟΥ ΧΡ. |
ΤΕΤΑΡΤΗΩΡΑ: 17:00-20:00 Αιθ. Α-4 |
|
110 011 |
POLITICAL ECONOMY – MACROECONOMIC THEORY AND POLICY |
IORDANOGLOU CHRYS. |
TUESDAYHOURS: 14:00-17:00 Room Β-2 |
|
110 222 |
ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΔΗΜΟΓΡΑΦΙΑ -Ι- ΒΑΣΙΚΕΣ ΕΝΝΟΙΕς |
ΤΟΜΑΡΑ-ΣΙΔΕΡΗ ΣΤ. |
ΤΡΙΤΗΩΡΑ: 11:00-14:00 Αιθ. 300 |
|
110 343 |
ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑ |
ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ ΒΑΣΙΛ. ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΑΝ.ΚΑΦΕ |
ΠΕΜΠΤΗΩΡΑ: 17:00-20:00 Αιθ. Α-2 |
|
110 360 |
STATISTICAL ANALYSES IN SOCIAL RESEARCH I PRINCIPLES, METHODS AND COMPUTER APPLICATIONS |
KOLLIAS AND. |
THURSDAY HOURS: 14:00-17:00 Department's Computer Room Basement of Stasinopoulou Building |
|
110 436 |
ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ -Ι- ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ 1950-2009 |
ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ ΙΩΑΝ.
|
ΤΕΤΑΡΤΗ ΩΡΑ: 11:00-14:00 Αιθ. Α-2 |
|
110 455 |
ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ |
ΛΑΔΗ ΣΤΕΛΛΑ |
ΤΡΙΤΗ ΩΡΑ: 08:00-11:00 Αιθ. Β-5 |
|
110 461 |
ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗ ΘΕΣΜΟΙ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ |
ΛΑΔΗ ΣΤΕΛΛΑ |
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΩΡΑ: 11:00-14:00 Αιθ. 102 |
|
110 465 |
ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ |
ΚΟΥΝΤΟΥΡΗ ΦΑΝΗ |
ΤΕΤΑΡΤΗΩΡΑ: 14:00-17:00Αιθ. Α-4 |
|
110 473 |
ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ (20ος αιων.) |
ΒΕΝΤΟΥΡΑ ΛΙΝΑ |
ΤΡΙΤΗΩΡΑ: 17:00-20:00 Αιθ. Β-5 |
|
110 477 |
ΝΕΟΤΕΡΗ ΒΑΛΚΑΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ -Ι- (18 ος αιων. εωσ 1878) |
ΛΥΜΠΕΡΑΤΟΣ ΑΝΔ. |
ΠΕΜΠΤΗ ΩΡΑ: 11:00-14:00 Αιθ. Β-5 |
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ
ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ
Κ.Μ. |
ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ |
ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ |
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ |
110 029 |
κοινωνικη θεωρια - συγχρονα ρευματα |
ΦΑΡΑΚΛΑΣ ΓΕΩΡ. |
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΩΡΑ: 08:00-11:00 Αιθ. 102 |
110 300 |
ιστορικεσ σχολεσ και μεθοδοι -i- ευρωπαϊκη και ελληνικη ιστοριογραφια |
ΑΝΔΡΙΑΚΑΙΝΑ ΕΛ. |
ΔΕΥΤΕΡΑ ΩΡΑ: 17:00-20:00 Αμφ. Σάκη Καράγιωργα |
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ και 7ο ΕΞΑΜΗΝΟ
ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ
Οι φοιτητές του 5ου και του 7ου εξαμήνου επιλέγουν 5 μαθήματα (Ελεύθερης Επιλογής, Σεμινάρια και ΜΕΤ - Μαθήματα Εκτός Τμήματος)
Κ.Μ. |
ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ |
ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ |
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ |
110 219 |
ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΙΣΜΟΥ |
ΑΓΓΕΛΙΔΗΣ ΕΜ. |
ΔΕΥΤΕΡΑΩΡΑ: 08:00-11:00 Αιθ. A-2 |
110 307 |
ΟΘΩΜΑΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ
|
ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΣΤΕΦ. |
ΔΕΥΤΕΡΑΩΡΑ: 08:00-11:00 Αιθ. Β-4 |
110 308 |
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΣΗ. ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ |
ΚΟΝΤΟΓΙΩΡΓΗΣ ΓΕΩΡ.
|
ΔΕΥΤΕΡΑΩΡΑ: 17:00-20:00 Αιθ. Γ-4 |
110 312 |
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ 20ού ΑΙΩΝΑ: Η ΔΕΚΑΕΤΙΑ 1940-1950 |
ΠΑΠΑΣΤΡΑΤΗΣ ΠΡ.
|
ΤΡΙΤΗΩΡΑ: 14:00-17:00 Αιθ. Α-4 |
110 355 |
ΕΛΛΗΝΙΚΗ συνταγματικη ιστορια |
ΚΑΛΤΣΩΝΗΣ ΔΗΜ. Τμήμα Κοινωνικής Πολιτικής |
ΤΡΙΤΗΩΡΑ: 18:00-21:00 Αιθ. 102 |
110 357 |
ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ: ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΚΡΙΤΙΚΗ |
ΗΡΑΚΛΕΙΔΗΣ ΑΛΕΞΗΣ |
ΤΕΤΑΡΤΗ ΩΡΑ: 08:00-11:00 Αιθ. Α-2 |
110 426 |
ΑΛΒΑΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ |
ΜΠΑΛΤΣΙΩΤΗΣ ΛΑΜΠ. |
ΤΕΤΑΡΤΗ ΩΡΑ: 17:00-20:00 Αιθ. Γ-4 |
110 433 |
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ |
ΙΟΡΔΑΝΟΓΛΟΥ ΧΡ.
|
ΔΕΥΤΕΡΑ ΩΡΑ: 14:00-17:00 Αιθ. Δ-12 |
110 444 |
ΤΕΧΝΗ, ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΙ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ |
ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜ. ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΠΗΝ. ΠΕΣΙΝΗ |
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΩΡΑ: 11:00-14:00 Αιθ. Α-4 |
110 451 |
ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ -Ι- Η ΑΓΓΛΟΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ |
ΦΟΥΡΤΟΥΝΗΣ ΓΕΩΡΓ. |
ΤΕΤΑΡΤΗΩΡΑ: 11:00-14:00 Αιθ. Γ-4 |
110 453 |
ΠΑΡΟΙΚΙΑΚΟΣ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ |
ΤΟΜΑΡΑ – ΣΙΔΕΡΗ ΣΤ. |
ΠΕΜΠΤΗΩΡΑ: 11:00-14:00 Αιθ. Γ-4 |
110 474 |
INTERNATIONAL ETHICS AND WAR: A HISTORY |
HERACLIDES AL. |
THURSDAY HOURS: 11:00-14:00Room A-4 |
110 497 |
ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ |
ΜΠΑΛΑΜΠΑΝΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ |
ΤΡΙΤΗΩΡΑ: 17:00-20:00Αιθ. Β-2 |
110 507 |
ΘΕΩΡΙΕΣ ΑΛΛΟΤΡΙΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΝΕΩΤΕΡΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ |
ΦΟΥΦΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ |
ΤΕΤΑΡΤΗΩΡΑ: 14:00-17:00Αιθ. Γ-4 |
ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ
Οι φοιτητές μπορούν να επιλέξουν μέχρι 2 Σεμινάρια
Κ.Μ. |
ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ |
ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ |
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ |
110 480 |
ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΕΩΝ (19ος -20ος αι.) |
ΒΕΝΤΟΥΡΑ ΛΙΝΑ |
ΔΕΥΤΕΡΑ ΩΡΑ: 11:00-14:00Αιθ. 203-204 |
110 487 |
ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΣΤΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ |
ΚΟΛΛΙΑΣ ΑΝΔΡ. |
ΤΡΙΤΗ ΩΡΑ: 14:00-17:00ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ |
110 488 |
ΘΕΩΡΙΕΣ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ - ΚΑΡΛ ΜΑΡΞ |
ΑΓΓΕΛΙΔΗΣ ΕΜΜ. |
ΤΡΙΤΗ ΩΡΑ: 08:00-11:00 Αιθ. 203-204 |
110 489 |
ΜΕΘΟΔΟΙ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ |
ΚΟΥΝΤΟΥΡΗ ΦΑΝΗ |
ΤΡΙΤΗ ΩΡΑ: 11:00-14:00Αιθ. 203-204 |
110 508 |
ΚΕΙΜΕΝΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΩΝ |
ΘΕΟΤΟΚΑΣ ΝΙΚΟΣ |
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΩΡΑ: 11:00-14:00Αιθ. 203-204 |
ΠΡΟΣΟΧΗ! Οι καθηγητές: Ηρακλείδης Αλ., Τομαρά-Σιδέρη Μ., Χριστόπουλος Δ.,
και Κουντούρη Φ., θα ξεκινήσουν τα μαθήματά τους στις 09-10-17.
Οι αίθουσες 102, 108, 203-204, 209, 300 και το Εργαστήριο Πληροφορικής βρίσκονται στην Πτέρυγα Στασινοπούλου (Γυάλινο Κτίριο).
Το Αμφιθέατρο Σάκη Καράγιωργα και οι αίθουσες Α-1, Α-2, Α-4, Β-2, Β-3, Β-4, Β-5, Γ-2, Γ-4, Γ-5 και Δ-12 βρίσκονται στην Νέα Πτέρυγα.
Τα γραφεία μελών Δ.Ε.Π. βρίσκονται στη Νέα Πτέρυγα, Αριστοτέλους 3 και στο ΔΕΣΚΟΙ.
Η Γραμματέας του Τμήματος
υπογραφή*
Β. ΔΕΡΜΕΝΤΖΟΓΛΟΥ