Ωρολόγιο πρόγραμμα

 pdf blue small

 

ΠΑΝΤΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ

ΣΧΟΛΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

ΤΜΗΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΕΑΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ

ακαδημαϊκού έτους 2019 - 2020

Διδάσκων/ουσα

Μάθημα

Ημέρα/ώρα/αίθουσα

Ειδίκευση

ΔΕΥΤΕΡΑ

Επικ. καθηγήτρια Φανή

Κουντούρη

 Δρ Μανίνα Κακεπάκη

Eρευνήτρια Γ' ΕΚΚΕ

Eπικ. Καθηγ. 

Γιάννης Τσίρμπας, 

Τμ. Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης, 

ΕΚΠΑ

ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΕΛΙΤ: ΕΘΝΙΚΟ, ΤΟΠΙΚΟ ΚΑΙ ΥΠΕΡΕΘΝΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ (Διιδρυματικό σεμινάριο)

[11M286]

16.00-19.00

EKKE,

Κρατίνου 9

& Αθηνάς

Πλατεία Κοτζιά

Πολιτική Κοινωνιολογία και Συγκριτική Πολιτική

Αναπλ. καθηγητής Γρηγόρης Ανανιάδης/

Δρ. Σπύρος Μπενετάτος

ΘΕΜΑΤΑ ΑΡΧΑΙΑΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ: ΠΟΛΙΤΕΙΑΚΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΑΞΙΚΟΥ ΖΗΤΗΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΚΛΑΣΙΚΗ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ

[11Μ291]

16.00-19.00

Αίθουσα 203-204

Γυάλινο κτήριο

Κοινωνική Θεωρία και Πολιτική Φιλοσοφία

Αφυπηρετήσας καθηγητής

Θανάσης  Καλαφάτης,

Πανεπιστήμιο Πειραιά

ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΦΟΙΤΗΤΙΚΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΣΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ 20ου ΑΙ.

[11Μ218]

16.00-19.00

ΣΤ-1 (ΚΕΝΙ)

Νέο Κτήριο

Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία

Δρ. Λουκία Κοτρωνάκη (ΕΛΙΔΕΚ)/

Αναπλ. καθηγητής

Σεραφείμ Σεφεριάδης

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗ, ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΚΙΝΗΜΑΤΑ (ΕΥΡΩΠΗ, 20-21ος ΑΙΩΝΑΣ)

[11Μ251]

16.00-19.00

Αίθουσα Δ-3

Νέο κτήριο

Πολιτική Κοινωνιολογία και Συγκριτική Πολιτική

Εργαστήριο ΑΣΚΙ: Δ/ντής ερευνών Λεωνίδας Καλλιβρετάκης (ΙΙΕ/ΕΙΕ),

επικ. καθηγητής Βαγγέλης Καραμανωλάκης

ΕΚΠΑ,

ομότιμος καθηγητής

Ηλίας Νικολακόπουλος

ΕΚΠΑ,

Διευθύνων του ΚΕΙΝΕ Σωτήρης Ριζάς Ακαδημία Αθηνών,

Τάσος Σακελλαρόπουλος Μουσείο Μπενάκη.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΤΕΙΧΟΥΣ. ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ (1974-1989)

[11Μ295]

18.15 - 21.00

Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης ΕΚΠΑ, 

Αιόλου 42-44, 2ος όροφος, αίθουσα 4

Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία

Καθηγητής Γιώργος Ξηροπαΐδης

ΤΟ ΠΑΡΑΔΟΞΟ ΤΗΣ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑΣ. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΣΤΙΚΗ ΔΕΣΜΕΥΣΗ: KANT, NIETZSCHE, HABERMAS, ΚΑΣΤΟΡΙΑΔΗΣ

[11Μ279]

19.00-22.00

Αίθουσα 203-204

Γυάλινο κτήριο

Κοινωνική Θεωρία και Πολιτική Φιλοσοφία

ΤΡΙΤΗ

Αναπλ. καθηγητής

Γεράσιμος Μοσχονάς

ΚΟΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗ: ΚΕΝΤΡΟ-ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ

[11Μ079]

16.00-19.00

ΣΤ-1 (ΚΕΝΙ)

Νέο Κτήριο

Πολιτική Κοινωνιολογία και Συγκριτική Πολιτική

Δρ Κωνσταντίνος Καρπόζηλος  ΕΣΠΑ

ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ: ΜΙΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ 20ου ΑΙΩΝΑ

[11Μ284]

19.00-22.00

ΣΤ-1 (ΚΕΝΙ)

Νέο Κτήριο

Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία

Δρ. Νικόλαος Φούφας,

ΕΣΠΑ

ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΛΛΟΤΡΙΩΣΗΣ ΣΤΗ ΝΕΩΤΕΡΙΚΗ ΣΚΕΨΗ. Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΜΙΑΣ ΠΟΛΥΣΗΜΗΣ ΕΝΝΟΙΑΣ

[11Μ289]

19.00-22.00

Αίθουσα 203-204

Γυάλινο κτήριο

Κοινωνική Θεωρία και Πολιτική Φιλοσοφία

Καθηγήτρια 

Ματούλα Τομαρά-Σιδέρη

ΕΥΕΡΓΕΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΝΕΟΤΕΡΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

[11Μ293]

16.00-19.00

Αίθουσα 203-204

Νέο κτήριο

Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία

ΤΕΤΑΡΤΗ

Αναπλ. Καθηγητής Στέφανος Δημητρίου

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ. ΝΟΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΣΤΟΝ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΡΟΥΣΣΩ

[11Μ272]

16.00-19.00

Αίθουσα 203-204

Γυάλινο κτήριο

Κοινωνική Θεωρία και Πολιτική Φιλοσοφία

Επικ. καθηγητής

Ανδρέας Λυμπεράτος

ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ

[11Μ236]

16.00-19.00

Αίθουσα ΣΤ-1 (ΚΕΝΙ)

Νέο κτήριο

Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία

Επικ. καθηγητής

Χρυσάφης Ιορδάνογλου

ΜΕΤΕΜΦΥΛΙΑΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

[11Μ045]

19.00-22.00

Αίθουσα ΣΤ-1 (ΚΕΝΙ)

Νέο κτήριο

Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία

Αναπλ. καθηγητής

Σεραφείμ Σεφεριάδης

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΣΥΓΚΡΟΥΣΙΑΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ

17.00-20.00

Αίθουσα Δ-3

Νέο κτήριο

Ελεύθερο σεμινάριο

ΠΕΜΠΤΗ

Ομότ. Καθηγητής,

Αριστείδης Μπαλτάς

ΕΝΝΟΙΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ

[11Μ297]

16.00-19.00

Αίθουσα 203-204

Γυάλινο κτήριο

Κοινωνική Θεωρία και Πολιτική Φιλοσοφία

Δρ Θωμάς Γούμενος,

ΕΣΠΑ

ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ

[11Μ283]

16.00-19.00

Αίθουσα ΣΤ-1

(ΚΕΝΙ)

Νέο κτήριο

Πολιτική Κοινωνιολογία και Συγκριτική Πολιτική

Ομοτ. καθηγητής

Προκόπης Παπαστράτης

Ο ΕΜΦΥΛΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ: ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΙΣΤΟΡΙΑΣ & ΙΣΤΟΡΙΟΓΡΑΦΙΑΣ

[11Μ035]

19.00-22.00

Αίθουσα 203-204

Γυάλινο κτήριο

Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία

Επίκουρος Καθηγητής Ανδρέας Κόλλιας

ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΙ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΣΤΟ ΨΗΦΙΑΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΙΙ

[11Μ287]

16.00-19.00

Γυάλινο κτήριο

Αίθουσα Πληροφορικής 1

Πολιτική Κοινωνιολογία και Συγκριτική Πολιτική

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Καθηγήτρια Χριστίνα Κουλούρη/ Αναπλ. καθηγήτρια Αθηνά Λεούση, University of Reading

EUROPEAN IDENTITIES

[11Μ226]

16.00-19.00

Αίθουσα ΣΤ-1

(ΚΕΝΙ)

Νέο Κτήριο

Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία

Καθηγητής Νίκος Κοταρίδης, Τμ. Κοινωνιολογίας, Πάντειο Παν/μιο

ΙΣΤΟΡΙΑ, ΙΣΤΟΡΙΟΓΡΑΦΙΑ, ΕΝΝΟΙΟΛΟΓΗΣΗ  -ΙΙ-

[11Μ052]

19.00-22.00

Αίθουσα 203-204

Γυάλινο κτήριο

Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία

Επικ Καθηγητής

Γιώργος Φουρτούνης

ΔΟΜΗ, ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ Η ΑΠΟΡΙΑ ΤΟΥ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΣΚΕΨΗ

[11Μ290]

16.00-19.00

Αίθουσα 203-204

Γυάλινο Κτήριο

Κοινωνική Θεωρία και Πολιτική Φιλοσοφία

Καθηγητής

Γιώργος Φαράκλας,

Δρ. Αλέξανδρος Δασκαλάκης

 «Σεμινάριο Ανάγνωσης Εγελιανής Λογικής (β᾽ περίοδος)»

Διεξάγεται κάθε 15 ημέρες

19.00-21.00

Αίθουσα Β4

Νέο κτήριο

Ελεύθερο σεμινάριο

           

panteion KPE banner

panteion KENI banner

panteion ESP banner

erasmus banner

panteion ELKE banner

diaugeia

Επικοινωνία

+30 210 9201386,  +30 210 9201043

 Η Γραμματεία δέχεται κάθε ΤΡΙΤΗ

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
ώρα 10.00' – 13.00'   Λεωφ. Συγγρού 136, 176 71 Καλλιθέα