Ωρολόγιο πρόγραμμα

Πρόγραμμα Διδασκαλίας εαρινού εξαμήνου 2017-18

 pdf blue small

 

 

 

ΠΑΝΤΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ & ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ EΠΙΣΤΗΜΩΝ

ΣΧΟΛΗ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

ΤΜΗΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ & ΙΣΤΟΡΙΑΣ

 koukouvagia

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΕΑΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ

ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ   2017-18

ΕΝΑΡΞΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ 06-02-18

                                                                     Αθήνα, 24-01-2018

                                                                                     Αρ.πρωτ.:115

 

ΕΝΑΡΞΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΤΡΙΤΗ 6-2-2018
(για όσα μαθήματα δεν θα αρχίσουν από την Τρίτη 6-2-18,
θα υπάρξει σχετική ανακοίνωση στην ιστοσελίδα του Τμήματος/έκτακτες ανακοινώσεις)

 

2ο ΕΞΑΜΗΝΟ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 008

ΠΟΛΙΤΙΚΗ   ΕΠΙΣΤΗΜΗ --

ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ Ι..

ΔΕΥΤΕΡΑ  

ΩΡΑ: 14:00-17:00

ΑΙΘ. Σάκη Καράγιωργα

110 012

ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ -
ΜΑΡΞ ΚΑΙ ΒΕΜΠΕΡ

ΦΑΡΑΚΛΑΣ Γ.

ΠΕΜΠΤΗ

ΩΡΑ: 08:00-11:00

ΑΙΘ. Σάκη Καράγιωργα

110 168

ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ
ΚΡΑΤΟΥΣ (19ος - 20ος αι.)

ΛΟΥΒΗ ΕΥΑΓΓ.

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΩΡΑ: 18:00-21:00

Αιθ. 301

110 403

ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΑ

ΙΟΡΔΑΝΟΓΛΟΥ ΧΡ.

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΩΡΑ: 17:00-20:00

ΑΙΘ. Σάκη Καράγιωργα

 

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Οι φοιτητές του 2ου εξαμήνου επιλέγουν 1 μάθημα

Οι φοιτητές του 4ου εξαμήνου επιλέγουν 3 μαθήματα 

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 018

ΘΕΩΡΙΕΣ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ
– ΧΟΜΠΣ, ΛΟΚ, ΡΟΥΣΣΩ

ΑΓΓΕΛΙΔΗΣ ΕΜ.

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΩΡΑ: 08:00-11:00

ΑΙΘ. Σάκη Καράγιωργα

110 223

ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΔΗΜΟΓΡΑΦΙΑ -ΙΙ-
ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ
ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ

ΤΟΜΑΡΑ-ΣΙΔΕΡΗ   ΣΤ.

ΤΡΙΤΗ

ΩΡΑ: 11:00-14:00

Αιθ. 300

110 322

ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ
ΚΑΙ ΜΕΘΟΔΟΙ -ΙI-
ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ
ΙΣΤΟΡΙΟΓΡΑΦΙΑ

ΑΝΔΡΙΑΚΑΙΝΑ ΕΛ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

ΩΡΑ: 11:00-14:00
ΑΙΘ. 102

110 345

ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ
-ΟΡΓΑΝΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ
ΦΟΥΝΤΕΔΑΚΗ Π

ΤΡΙΤΗ

ΩΡΑ: 18:00-21:00
ΑΙΘ. 102

110 376

ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΥΠΟΣ
(19ος-20ος αι.)

ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
ΔΕΣΠ.

ΠΕΜΠΤΗ

ΩΡΑ: 11:00-14:00
ΑΙΘ. Α-4

110 377

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ
ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ
-ΙΙ- ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΜΕΓΑΛΩΝ
ΣΩΜΑΤΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ
ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ
ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ

ΚΟΛΛΙΑΣ Α.

ΠΕΜΠΤΗ

ΩΡΑ: 14:00-17:00
ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ
ΓΥΑΛΙΝΟ ΚΤΙΡΙΟ

110 456

ΔΙΕΘΝΗΣ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ
ΚΑΙ ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ

ΛΑΔΗ ΣΤΕΛΛΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΩΡΑ: 14:00-17:00
ΑΙΘ. Α-4

110 464

ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ
ΚΑΙ Μ.Μ.Ε. ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

ΚΟΥΝΤΟΥΡΗ ΦΑΝΗ

ΤΡΙΤΗ

ΩΡΑ: 14:00-17:00
ΑΙΘ. Α-4

110 478

ΝΕΟΤΕΡΗ ΒΑΛΚΑΝΙΚΗ
ΙΣΤΟΡΙΑ -ΙΙ- (1878-1923)

ΛΥΜΠΕΡΑΤΟΣ ΑΝΔΡ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

ΩΡΑ: 14:00-17:00
ΑΙΘ. Β-5

 

4ο ΕΞΑΜΗΝΟ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 429

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ
ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ

ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ ΑΔ.

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΩΡΑ: 11:00-14:00
ΑΙΘ. 209

110 430

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

ΗΡΑΚΛΕΙΔΗΣ ΑΛ.

ΤΡΙΤΗ

ΩΡΑ: 08:00-11:00
ΑΙΘ. 108

 

 

6ο ΕΞΑΜΗΝΟ και 8ο ΕΞΑΜΗΝΟ

 Οι φοιτητές του 6ου και του 8ου εξαμήνου επιλέγουν 5 μαθήματα
(Ελεύθερης επιλογής, Σεμινάρια ή ΜΕΤ Μαθήματα εκτός Τμήματος)

 

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

 

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 248

ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ
ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ

ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΥ
ΝΕΔΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΩΡΑ: 14:00-17:00

Αιθ. Γ-4

110 369

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ

ΦΑΡΑΚΛΑΣ Γ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

ΩΡΑ: 11:00-14:00
ΑΙΘ. Γ-4

110 369

PHILOSOPHIE POLITIQUE

FARAKLAS G.

VENDREDI

HEURES: 14:00-17:00
SALLE B-4

110 382

ΦΑΣΙΣΜΟΣ, ΝΑΖΙΣΜΟΣ:
ΘΕΩΡΗΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ
ΚΑΙ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΙΣΤΟΡΙΟΓΡΑΦΙΑΣ

ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΔΕΣΠ.

ΤΡΙΤΗ

ΩΡΑ: 11:00-14:00
ΑΙΘ. A-4

110 386

Η ΕΛΛΗΝΟ-ΤΟΥΡΚΙΚΗ
ΔΙΕΝΕΞΗ

ΗΡΑΚΛΕΙΔΗΣ ΑΛ.

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΩΡΑ: 08:00-11:00
ΑΙΘ. Α-2

110 386

THE GREEK TURKISH
CONFLICT

HERACLIDES AL

WEDNESDAY

TIME: 11:00-14:00
ROOM B-4

110 417

ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ
ΚΑΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ

ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ Δ.
Φροντ.
ΚΟΥΡΑΧΑΝΗΣ Ν.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

ΩΡΑ: 08:00-11:00
ΑΙΘ. 102

110 418

ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΑΚΡΑ ΔΕΞΙΑ:
ΘΕΩΡΙΑ - ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ-
ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ ΒΑΣ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

ΩΡΑ: 11:00-14:00
ΑΙΘ. Α-2

110 428

ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ

ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜ.

Φροντ.
ΚΟΥΡΑΧΑΝΗΣ Ν.

ΠΕΜΠΤΗ

ΩΡΑ: 11:00-14:00
ΑΙΘ. Γ-4

110 442

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ
ΠΟΛΙΤΙΚΗ (1830-1930)

ΛΟΥΒΗ Ε.

ΤΡΙΤΗ

ΩΡΑ: 17:00-20:00
ΑΙΘ. Γ-2

110 448

ΠΟΛΙΤΙΚH ΣΤΗΝ ΕΠΟXH
ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟIΗΣΗΣ

BΟΥΛΓΑΡΗΣ ΙΩΑΝ.

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΩΡΑ: 11:00-14:00
ΑΙΘ. Γ-4

110 452

ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ -ΙΙ -
ΟΙ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ

ΦΟΥΡΤΟΥΝΗΣ Γ.

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΩΡΑ: 17:00-20:00
ΑΙΘ. Α-4

110 454

ΕΥΕΡΓΕΤΙΣΜΟΣ ΤΗΣ
ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ

ΤΟΜΑΡΑ-ΣΙΔΕΡΗ ΣΤ.

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΩΡΑ: 11:00-14:00
ΑΙΘ. Γ-4

110 467

ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ –
ΚΡΑΤΙΚΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ

ΚΟΥΝΤΟΥΡΗ ΦΑΝΗ

ΤΡΙΤΗ

ΩΡΑ: 08:00-11:00
ΑΙΘ. Γ-5

110 472

HISTORIOGRAPHY IN CRISIS ?
DEBATES, POLEMICS AND CONVERSATIONS
ΑNDRIAKAINA HEL

THURSDAY

TIME: 14:00-17:00
ROOM B-2

110 482

ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ: ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ, ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ,
ΟΡΓΑΝΩΣΗ, ΘΕΣΜΟΙ
ΜΠΙΘΥΜΗΤΡΗΣ Γ.

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΩΡΑ: 17:00-20:00
ΑΙΘ. Γ-4

110 483

ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΙ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΙ
ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ (19ος -20οςαι.)
ΒΕΝΤΟΥΡΑ Λ.

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΩΡΑ: 14:00-17:00
ΑΙΘ. Γ-4

110 506

ΒΡΕΤΑΝΙΑ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΗ
(19ος -20ος αι.)
ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Γ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

ΩΡΑ: 14:00-17:00
ΑΙΘ. Γ-4

110 509

ΟΙ ΡΟΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ
ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ: ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ
ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΤΟΝ 19Ο-20Ο αι.
ΜΠΑΛΤΣΙΩΤΗΣ Λ.

ΤΡΙΤΗ

ΩΡΑ: 14:00-17:00
ΑΙΘ. Γ-4

110 510

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ
ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
ΚΑΦΕ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΩΡΑ: 17:00-20:00
ΑΙΘ. Γ-4

 

ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

 Οι φοιτητές μπορούν να επιλέξουν μέχρι 2 Σεμινάρια

 

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 484

ΕΚΛΟΓΕΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΤΑΞΗΣ:
ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΕΣ

ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ Β.

ΠΕΜΠΤΗ

ΩΡΑ: 14:00-17:00
ΑΙΘ. Β-4

110 490

ΠΟΛΕΙΣ ΤΩΝ ΒΑΛΚΑΝΙΩΝ ΚΑΙ
ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ
(15Ος-19Ος αι.)

ΛΥΜΠΕΡΑΤΟΣ ΑΝΔ.

ΠΕΜΠΤΗ

ΩΡΑ: 11:00-14:00
ΑΙΘ. 203-204

110 491

ΕΙΔΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΝΕΟΤΕΡΗΣ
ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ
-ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ ΛΟΓΟΥ

ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΣΤ. 

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΩΡΑ: 08:00-11:00
ΑΙΘ. ΣΤ-16

110 494

ΑΝΑΛΥΣΗ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΛΟΓΟΥ
ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ
ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ

ΚΟΛΛΙΑΣ Α.

ΤΡΙΤΗ

ΩΡΑ: 14:00-17:00
ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

110 501

ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ
ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ:
ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ
ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ ΤΑΣΕΙΣ

ΜΟΣΧΟΝΑΣ ΓΕΡ.

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΩΡΑ: 11:00-14:00
ΑΙΘ. 203-204

 

 

     Οι αίθουσες 102, 108, 203-204, 209, 300, 301 και το Εργαστήριο Πληροφορικής βρίσκονται στην Πτέρυγα Στασινοπούλου (Γυάλινο Κτίριο).

     Το Αμφιθέατρο Σάκη Καράγιωργα και οι αίθουσες Α-2, Α-4, Β-2, Β-4, Β-5, Γ-2, Γ-4, Γ-5 και ΣΤ-16 βρίσκονται στην Νέα Πτέρυγα.      

   Τα γραφεία μελών Δ.Ε.Π. βρίσκονται στη Νέα Πτέρυγα, στην Πτέρυγα Στασινόπουλου

                                                                                              

Η Γραμματέας του Τμήματος

υπογραφή*

Β. ΔΕΡΜΕΝΤΖΟΓΛΟΥ

 * η υπογραφή έχει τεθεί στο πρωτότυπο που τηρείται στο αρχείο του Τμήματος

 

 

 

 

panteion KPE banner

panteion KENI banner

panteion ESP banner

erasmus banner

panteion ELKE banner

diaugeia

Επικοινωνία

+30 210 9201386,  +30 210 9201043

 Η Γραμματεία δέχεται κάθε ΤΡΙΤΗ

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
ώρα 10.00' – 13.00'   Λεωφ. Συγγρού 136, 176 71 Καλλιθέα