Πρόγραμμα Εξετάσεων

pdf blue small 

 

ΠΑΝΤΕΙΟΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

ΣΧΟΛΗ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

ΤΜΗΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ

 

ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2017-2018

 Αθήνα, 19-12-2017
Αρ.πρωτ.:26387

                                                 logo

 

(ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ 16-1-2018  Αρ.πρωτ.:59)

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ

 ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

 

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 001

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ   -I-

ΣΕΦΕΡΙΑΔΗΣ ΣΕΡ.

ΔΕΥΤΕΡΑ 29/01

ΩΡΑ: 16:00-18:00

ΑΙΘ. 108 Α-Π

ΑΙΘ. 102 Ρ-Ω

110 005

ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ - ΕΙΣΑΓΩΓΗ

ΦΟΥΡΤΟΥΝΗΣ   Γ.

ΤΡΙΤΗ 16/01

ΩΡΑ: 16:00-18:00

ΑΙΘ. 108 Α-Π

ΑΙΘ. 102 Ρ-Ω

110 021

ΝΕΟΤΕΡΗ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ (19Ος) ΑΙΩΝ.

ΛΟΥΒΗ ΕΥΑΓΓ.

ΤΡΙΤΗ 23/01

ΩΡΑ: 16:00-18:00

ΑΙΘ. 108 Α-Π

ΑΙΘ. 102 Ρ-Ω

110 415

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΘΕΩΡΙΑ

ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ

ΚΑΙ   ΤΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ

ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 26/01

ΩΡΑ: 14:00-16:00

ΑΙΘ. 108 Α-Π

ΑΙΘ. 102 Ρ-Ω

 


 

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Οι φοιτητές του 1ου εξαμήνου επιλέγουν 1 μάθημα

Οι φοιτητές του 3ου εξαμήνου επιλέγουν 3 μαθήματα

    

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 011

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ –

ΜΑΚΡΟ-ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ   ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ

ΙΟΡΔΑΝΟΓΛΟΥ ΧΡ.

ΔΕΥΤΕΡΑ 29/01

ΩΡΑ: 12:00-14:00

ΑΙΘ. 209

110 011

POLITICAL ECONOMY –

MACROECONOMIC THEORY AND POLICY

IORDANOGLOU CHRYS.

MONDAY 29/01

HOURS: 12:00-14:00

Room 209

110 222

ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΔΗΜΟΓΡΑΦΙΑ -Ι-   ΒΑΣΙΚΕΣ ΕΝΝΟΙΕς

ΤΟΜΑΡΑ-ΣΙΔΕΡΗ   ΣΤ.

ΔΕΥΤΕΡΑ 05/02

ΩΡΑ: 10:00-12:00

ΑΜΦ. ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

110 343

ΕΙΣΑΓΩΓΗ

ΣΤΗΝ   ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑ

ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ ΒΑΣΙΛ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 26/01

ΩΡΑ: 16:00-18:00

ΑΙΘ. 108

110 360

STATISTICAL ANALYSES

IN SOCIAL RESEARCH I

PRINCIPLES, METHODS AND

COMPUTER   APPLICATIONS

KOLLIAS AND.

THURSDAY 25/01

HOURS: 11:00-12:00

Department's Computer Room

Basement of Stasinopoulou Building

110 436

ΣΥΓΧΡΟΝΗ   ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ -Ι-

ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ

ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ 1950-2009

ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ   ΙΩΑΝ.

ΤΡΙΤΗ 16/01

ΩΡΑ: 14:00-16:00

ΑΙΘ. 108 Α-Π

ΑΙΘ. 102 Ρ-Ω

110 455

ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ

ΛΑΔΗ   ΣΤΕΛΛΑ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 02/02

ΩΡΑ: 16:00-18:00

ΑΙΘ. 108

110 461

ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗ

ΘΕΣΜΟΙ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ

ΛΑΔΗ ΣΤΕΛΛΑ

ΠΕΜΠΤΗ 18/01

ΩΡΑ: 08:00-10:00

ΑΜΦ. ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

110 465

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

ΚΟΥΝΤΟΥΡΗ ΦΑΝΗ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 19/01
ΩΡΑ: 16:00-18:00

ΑΙΘ. 108 Α-Π

ΑΙΘ. 102 Ρ-Ω

110 473

ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ

(20ος αιων.)

ΒΕΝΤΟΥΡΑ ΛΙΝΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ 05/02

ΩΡΑ: 16:00-18:00

ΑΜΦ. ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

110 477

ΝΕΟΤΕΡΗ ΒΑΛΚΑΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ   -Ι-

(18 ος αιων. εωσ 1878)

ΛΥΜΠΕΡΑΤΟΣ ΑΝΔ.

ΔΕΥΤΕΡΑ 22/01

ΩΡΑ: 10:00-12:00

ΑΜΦ. ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

 

 

3ο ΕΞΑΜΗΝΟ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

 

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 029

κοινωνικη θεωρια -

συγχρονα ρευματα

ΦΑΡΑΚΛΑΣ ΓΕΩΡ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 19/01

ΩΡΑ: 14:00-16:00

ΑΙΘ. 108 Α-Π

ΑΙΘ. 102 Ρ-Ω

110 300

ιστορικεσ σχολεσ και μεθοδοι -i- ευρωπαϊκη

και ελληνικη   ιστοριογραφια

ΑΝΔΡΙΑΚΑΙΝΑ ΕΛ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 02/02

ΩΡΑ: 14:00-16:00

ΑΙΘ. 108 Α-Π

ΑΙΘ. 102 Ρ-Ω

 

 

5ο ΕΞΑΜΗΝΟ και 7ο ΕΞΑΜΗΝΟ

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Οι φοιτητές του 5ου και του 7ου εξαμήνου επιλέγουν 5 μαθήματα

(Ελεύθερης Επιλογής, Σεμινάρια και ΜΕΤ - Μαθήματα Εκτός Τμήματος)

 

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 219

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ

ΤΟΥ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΙΣΜΟΥ

ΑΓΓΕΛΙΔΗΣ ΕΜ.

ΔΕΥΤΕΡΑ  05/02

ΩΡΑ: 09:00-10:00

προφορικά

Γρ. ΣΤ-21

110 307

ΟΘΩΜΑΝΙΚΗ

ΙΣΤΟΡΙΑ

ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΣΤΕΦ.

ΔΕΥΤΕΡΑ  05/02

ΩΡΑ: 09:00

προφορικά

Γρ. ΣΤ-16

110 308

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ   ΚΑΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΣΗ. ΘΕΩΡΙΑ   ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ

ΚΟΝΤΟΓΙΩΡΓΗΣ   ΓΕΩΡ.

ΔΕΥΤΕΡΑ 22/01

ΩΡΑ: 12:00

προφορικά

Γρ. Δ-14

110 312

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ 20ού ΑΙΩΝΑ:

Η ΔΕΚΑΕΤΙΑ 1940-1950

ΠΑΠΑΣΤΡΑΤΗΣ   ΠΡ.

ΔΕΥΤΕΡΑ 22/01

ΩΡΑ: 14:00-16:00

ΑΜΦ.ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

110 355

ΕΛΛΗΝΙΚΗ συνταγματικη ιστορια

ΚΑΛΤΣΩΝΗΣ ΔΗΜ. Τμήμα

Κοινωνικής Πολιτικής

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 02/02

ΩΡΑ: 08:00-10:00

ΑΜΦ.ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

110 357

ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ: ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ   ΚΡΙΤΙΚΗ

ΗΡΑΚΛΕΙΔΗΣ ΑΛΕΞΗΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 24/01

ΩΡΑ: 10:00-12:00

προφορικά

Γρ. ΣΤ-11

110 426

ΑΛΒΑΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ

ΚΑΙ   ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ

ΜΠΑΛΤΣΙΩΤΗΣ ΛΑΜΠ.

ΠΕΜΠΤΗ 25/01

ΩΡΑ: 16:00-18:00

προφορικά

Γρ. ΣΤ-16

110 433

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ

ΙΟΡΔΑΝΟΓΛΟΥ ΧΡ.

ΤΕΤΑΡΤΗ 31/01

ΩΡΑ: 14:00-16:00

ΑΙΘ. 102

110 444

ΤΕΧΝΗ, ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

ΚΑΙ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ

ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 26/01

ΩΡΑ: 08:00-10:00

ΑΜΦ.ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

110 451

ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ -Ι- Η   ΑΓΓΛΟΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

ΦΟΥΡΤΟΥΝΗΣ ΓΕΩΡΓ.

ΤΡΙΤΗ 23/01

ΩΡΑ: 14:00-16:00

ΑΙΘ. 209

110 453

ΠΑΡΟΙΚΙΑΚΟΣ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ

ΤΟΜΑΡΑ – ΣΙΔΕΡΗ ΣΤ.

ΠΕΜΠΤΗ 01/02

ΩΡΑ: 14:00-16:00

ΑΙΘ. 209

110 474

INTERNATIONAL ETHICS AND   WAR:

A   HISTORY

HERACLIDES AL.

WEDNESDAY 17/01

HOURS: 10:00-12:00
Room ΣΤ-11

110 497

ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ

ΜΠΑΛΑΜΠΑΝΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

ΠΕΜΠΤΗ 01/02
ΩΡΑ: 18:00-20:00
ΑΙΘ. 102

110 507

ΘΕΩΡΙΕΣ ΑΛΛΟΤΡΙΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΝΕΩΤΕΡΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ

ΦΟΥΦΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

ΤΡΙΤΗ 16/01
ΩΡΑ: 10:00-12:00
ΑΙΘ. 209

 

 

ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Οι φοιτητές μπορούν να επιλέξουν μέχρι 2 Σεμινάρια

  

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 480

ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΕΩΝ

(19ος -20ος αι.)

ΒΕΝΤΟΥΡΑ ΛΙΝΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ 05/02

ΩΡΑ: 12:00-13:00
Παράδοση εργασιών

Γρ. ΣΤ-15

110 487

ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ

ΣΤΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ

ΚΟΛΛΙΑΣ ΑΝΔΡ.

ΠΕΜΠΤΗ 25/01

ΩΡΑ: 12:00-13:00
Παράδοση εργασιών
ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

110 488

ΘΕΩΡΙΕΣ

ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ -

ΚΑΡΛ ΜΑΡΞ

ΑΓΓΕΛΙΔΗΣ ΕΜΜ.

ΔΕΥΤΕΡΑ 05/02

ΩΡΑ: 10:00-11:00

Παράδοση εργασιών

Γρ. ΣΤ-21

110 489

ΜΕΘΟΔΟΙ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ

ΚΟΥΝΤΟΥΡΗ ΦΑΝΗ

ΠΕΜΠΤΗ 01/02

ΩΡΑ: 11:00-12:00
Παράδοση εργασιών

Γρ. ΣΤ-18Α

110 508

ΚΕΙΜΕΝΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΩΝ

ΘΕΟΤΟΚΑΣ ΝΙΚΟΣ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 02/02

ΩΡΑ: 11:00-12:00
Παράδοση εργασιών

Γρ. Ε-16

 

Οι αίθουσες 102, 108, 203-204, 209, 300 και το Εργαστήριο Πληροφορικής βρίσκονται στην Πτέρυγα Στασινοπούλου (Γυάλινο Κτίριο).

Το Αμφιθέατρο Σάκη Καράγιωργα και οι αίθουσες Α-1, Α-2, Α-4, Β-2, Β-3, Β-4, Β-5, Γ-2, Γ-4, Γ-5 και Δ-12 βρίσκονται στην Νέα Πτέρυγα.         

Τα γραφεία μελών Δ.Ε.Π. βρίσκονται στη Νέα Πτέρυγα, Αριστοτέλους 3 και στο ΔΕΣΚΟΙ.

 

Η Γραμματέας του Τμήματος

υπογραφή*

Β. ΔΕΡΜΕΝΤΖΟΓΛΟΥ

     * το πρωτότυπο που τηρείται στο αρχείο του Τμήματος φέρει αυτόγραφη υπογραφή

 

 

panteion KPE banner

panteion KENI banner

panteion ESP banner

erasmus banner

panteion ELKE banner

diaugeia

Επικοινωνία

+30 210 9201386,  +30 210 9201043

 Η Γραμματεία δέχεται κάθε ΤΡΙΤΗ

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
ώρα 10.00' – 13.00'   Λεωφ. Συγγρού 136, 176 71 Καλλιθέα