ΠΑΝΤΕΙΟΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ
ΣΧΟΛΗ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ
ΤΜΗΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑΣ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΣΕΜΠΕΜΒΡΙΟΥ 2017
ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2016-2017
Αθήνα 25/7/2017
1ο ΕΞΑΜΗΝΟ
ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ
Κ.Μ. |
ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ |
ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ |
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ |
110 001 |
ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ -I- |
ΣΕΦΕΡΙΑΔΗΣ ΣΕΡ.
|
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 15-09 ΩΡΑ: 14:00-16:00 Αιθ. 108 Α-Ο Αιθ. 102 Π-Ω |
110 005 |
ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ - ΕΙΣΑΓΩΓΗ |
ΦΟΥΡΤΟΥΝΗΣ Γ. |
ΤΡΙΤΗ 26-09 ΩΡΑ: 14:00-16:00 Αιθ. 108 Α-Π Αιθ. 102 Ρ-Ω |
110 168 |
ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ (19ος – 20οςαι.) |
ΚΟΥΛΟΥΡΗ ΧΡ. |
ΤΡΙΤΗ 05-09 ΩΡΑ: 14:00-16:00 Αιθ. 108 Α-Π Αιθ. 102 Ρ-Ω |
110 415 |
ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ |
ΦΟΥΝΤΕΔΑΚΗ Π. |
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29-09 ΩΡΑ: 14:00-16:00 Αιθ. 108 Α-Π Αιθ. 102 Ρ-Ω |
1ο ΕΞΑΜΗΝΟ και 3ο ΕΞΑΜΗΝΟ
ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ
Κ.Μ. |
ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ |
ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ |
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ |
110 011 |
ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ – ΜΑΚΡΟ-ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ |
ΙΟΡΔΑΝΟΓΛΟΥ ΧΡ. |
ΔΕΥΤΕΡΑ 18-09 ΩΡΑ: 14:00-16:00 ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ |
110 011 |
POLITICAL ECONOMY – MACROECONOMIC THEORY AND POLICY |
IORDANOGLOU CHRYS. |
MONDAY 18-09 HOURS: 14:00-16:00 Room: SAKI KARAGIORGA |
110 222 |
ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΔΗΜΟΓΡΑΦΙΑ -Ι- ΒΑΣΙΚΕΣ ΕΝΝΟΙΕς |
ΤΟΜΑΡΑ-ΣΙΔΕΡΗ ΣΤ. |
ΔΕΥΤΕΡΑ 11-09 ΩΡΑ: 10:00-12:00 ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ |
110 343 |
ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑ |
ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ ΒΑΣΙΛ. |
ΤΕΤΑΡΤΗ 27-09 ΩΡΑ: 14:00-16:00 ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ |
110 344 |
ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΔΙΚΑΙΟ |
ΦΟΥΝΤΕΔΑΚΗ ΠΗΝ. ΚΑΛΤΣΩΝΗΣ ΔΗΜ. |
ΤΡΙΤΗ 26-09 ΩΡΑ: 12:00-14:00 ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ |
110 360 |
STATISTICAL ANALYSES IN SOCIAL RESEARCH I PRINCIPLES, METHODS AND COMPUTER APPLICATIONS |
KOLLIAS AND. |
WEDNESDAY 20-09 HOURS: 09:30-10:00 Department's Computer Basement of Stasinopoulou Building |
110 436 |
ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ -Ι-ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ 1950-2009 |
ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ ΙΩΑΝ.
|
ΔΕΥΤΕΡΑ 11-09 ΩΡΑ: 14:00-16:00 ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ |
110 455 |
ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ |
ΛΑΔΗ ΣΤ. |
ΠΕΜΠΤΗ 21-09 ΩΡΑ: 10:00-12:00 Αιθ. 209 |
110 461 |
ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ |
ΛΑΔΗ ΣΤ. |
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29-09 ΩΡΑ: 08:00-10:00 Αιθ. 209 |
110 465 |
ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ |
ΚΟΥΝΤΟΥΡΗ Φ. |
ΔΕΥΤΕΡΑ 04-09 ΩΡΑ: 10:00-12:00 ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ |
110 473 |
ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ (20ος αιων.) |
ΛΑΓΑΝΗ ΕΙΡ. |
ΔΕΥΤΕΡΑ 11-09 ΩΡΑ: 09:00-13:00 Γρ. ΔΕΣΚοι Γ-9 Προφορικά |
110 477 |
ΝΕΟΤΕΡΗ ΒΑΛΚΑΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ -Ι- (18 ος αιων. εωσ 1878) |
ΛΥΜΠΕΡΑΤΟΣ ΑΝΔ. |
ΔΕΥΤΕΡΑ 18-09 ΩΡΑ: 08:00-10:00 ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ |
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ
ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ
Κ.Μ. |
ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ |
ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ |
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ |
110 008 |
ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ -II- |
ΣΕΦΕΡΙΑΔΗΣ ΣΕΡ. |
ΤΡΙΤΗ 19-09 ΩΡΑ: 14:00-16:00 Αιθ. 108 Α-Μ Αιθ. 209 Ν-Ω |
110 012 |
ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ - ΜΑΡΞ ΚΑΙ ΒΕΜΠΕΡ |
ΑΝΑΝΙΑΔΗΣ ΓΡ. |
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 22-09 ΩΡΑ: 14:00-16:00 Αιθ. 108 Α-Ο Αιθ. 102 Π-Ω |
110 021 |
ΝΕΟΤΕΡΗ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ (19ος αι.) |
ΛΟΥΒΗ ΛΙΝΑ |
ΤΡΙΤΗ 12-09 ΩΡΑ: 14:00-16:00 Αιθ. 108 Α-Ν Αιθ. 102 Ξ-Ω |
110 403 |
ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΑ |
ΙΟΡΔΑΝΟΓΛΟΥ ΧΡ. |
ΠΕΜΠΤΗ 28-09 ΩΡΑ: 10:00-12:00 Αιθ. 108 Α-Ο Αιθ. 209 Π-Ω |
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ και 4ο ΕΞΑΜΗΝΟ
ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ
Κ.Μ. |
ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ |
ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ |
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ |
110 018 |
ΘΕΩΡΙΕΣ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ – ΧΟΜΠΣ, ΛΟΚ, ΡΟΥΣΣΩ |
ΑΓΓΕΛΙΔΗΣ ΕΜΜ. |
ΔΕΥΤΕΡΑ 18-09 ΩΡΑ: 10:00-11:00 Α-Κ ΩΡΑ: 11:00-12:00 Λ-Ω ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ |
110 223 |
ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΔΗΜΟΓΡΑΦΙΑ -ΙΙ- ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ |
ΤΟΜΑΡΑ-ΣΙΔΕΡΗ ΣΤ. |
ΔΕΥΤΕΡΑ 25-09 ΩΡΑ: 10:00-12:00 ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ
|
110 322 |
ιστορικεσ σχολεσ και μεθοδοι -ιi- ευρωπαϊκη και ελληνικη ιστοριογραφια |
ΑΝΔΡΙΑΚΑΙΝΑ ΕΛΕΝΗ |
ΤΕΤΑΡΤΗ 27-09 ΩΡΑ: 16:00-18:00 Αιθ. 209 |
110 345 |
ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ -ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ |
ΦΟΥΝΤΕΔΑΚΗ ΠΗΝ. |
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 22-09 ΩΡΑ: 16:00-18:00 Αιθ. 108 |
110 376 |
ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΥΠΟΣ (19ος-20ος αι.) |
ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΔΕΣΠ. |
ΤΡΙΤΗ 12-09 ΩΡΑ: 08:00-10:00 Αιθ. 301 |
110 377 |
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ -ΙΙ- ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΜΕΓΑΛΩΝ ΣΩΜΑΤΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ |
ΚΟΛΛΙΑΣ Α. |
ΤΕΤΑΡΤΗ 20-09 ΩΡΑ: 10:00-10:30 ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ Παράδοση εργασιών |
110 457 |
ΣYγχρονη ελληνικH πολιτικH -ΙΙ- Η πολιτιKH κοινωνιολογIα της μετα-πολIτευτιΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ |
ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ ΙΩΑΝ. |
ΤΡΙΤΗ 26-09 ΩΡΑ: 10:00-12:00 ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ |
110 464 |
ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Μ.Μ.Ε. ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ |
ΚΟΥΝΤΟΥΡΗ ΦΑΝΗ |
ΤΡΙΤΗ 05-09 ΩΡΑ: 16:00-18:00 Αιθ. 108 |
110 478 |
ΝΕΟΤΕΡΗ ΒΑΛΚΑΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ -ΙΙ- (1878-1923) |
ΛΥΜΠΕΡΑΤΟΣ ΑΝΔΡ. |
ΠΕΜΠΤΗ 21-09 ΩΡΑ: 08:00-10:00 Αιθ. 209 |
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ
ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ
Κ.Μ. |
ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ |
ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ |
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ |
110 029 |
κοινωνικη θεωρια -συγχρονα ρευματα |
ΑΝΑΝΙΑΔΗΣ ΓΡΗΓ. |
ΤΕΤΑΡΤΗ 27-09 ΩΡΑ: 10:00-12:00 Αιθ. 209 Α-Ν Αιθ. 102 Ξ-Ω |
110 300 |
ιστορικεσ σχολεσ και μεθοδοι -i- ευρωπαϊκη και ελληνικη ιστοριογραφια |
ΑΝΔΡΙΑΚΑΙΝΑ ΕΛΕΝΗ |
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 08-09 ΩΡΑ: 14:00-16:00 Αιθ. 108
|
4ο ΕΞΑΜΗΝΟ
ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ
Κ.Μ. |
ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ |
ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ |
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ |
110 429 |
ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ |
ΣΕΦΕΡΙΑΔΗΣ ΣΕΡ. |
ΔΕΥΤΕΡΑ 25-09 ΩΡΑ: 08:00-10:00 Αιθ. 108 Α-Μ Αιθ. 209 Ν-Ω |
110 430 |
ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΔΙΕΘΝΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ |
ΗΡΑΚΛΕΙΔΗΣ ΑΛ. |
ΔΕΥΤΕΡΑ 11-09 Α-Κ ΤΡΙΤΗ 12-09 Λ-Ω ΩΡΑ: 10:00-14:00 Προφορικά Γρ. ΣΤ -11 |
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ και 7ο ΕΞΑΜΗΝΟ
ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ
Κ.Μ. |
ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ |
ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ |
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ |
110 004 |
πολιτικη οικονομια- εισαγωγη στην μικροοικονομικη |
ΚΑΚΡΙΔΗΣ ΑΝΔΡ.
|
ΤΡΙΤΗ 12-09 ΩΡΑ: 16:00-18:00 Αιθ. 102 |
110 219 |
ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΙΣΜΟΥ |
ΑΓΓΕΛΙΔΗΣ ΕΜΜ. |
ΠΕΜΠΤΗ 14-09 ΩΡΑ: 09:00-11:00 Προφορικά Γρ. ΣΤ-21 |
110 295 |
ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ |
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ ΑΔ. |
ΠΕΜΠΤΗ 28-09 ΩΡΑ: 08:00-10:00 Αιθ. 301 |
110 307 |
ΟΘΩΜΑΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ |
ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΣΤΕΦ. |
ΔΕΥΤΕΡΑ 11-09 ΩΡΑ: 09:00-10:00 Προφορικά Γρ. ΣΤ-16 |
110 308 |
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΣΗ. ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ |
ΚΟΝΤΟΓΙΩΡΓΗΣ ΓΕΩΡ. |
ΔΕΥΤΕΡΑ 18-09 ΩΡΑ: 12:00 Προφορικά Γρ. Δ-14 |
110 312 |
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ 20ού ΑΙΩΝΑ: Η ΔΕΚΑΕΤΙΑ 1940-1950 |
ΠΑΠΑΣΤΡΑΤΗΣ ΠΡ.
|
ΠΕΜΠΤΗ 14-09 ΩΡΑ: 10:00-12:00 Αμφ. 3 |
110 355 |
ΕΛΛΗΝΙΚΗ συνταγματικη ιστορια -i- (1821-1940) |
ΚΑΛΤΣΩΝΗΣ ΔΗΜ. Τμήμα Κοινωνικής Πολιτικής |
ΔΕΥΤΕΡΑ 11-09 ΩΡΑ: 16:00-18:00 ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ |
110 357 |
ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ: ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΚΡΙΤΙΚΗ |
ΗΡΑΚΛΕΙΔΗΣ ΑΛΕΞΗΣ |
ΤΡΙΤΗ 19-09 ΩΡΑ: 09:00-12:00 Προφορικά Γρ. ΣΤ-11 |
110 421 |
πολιτικη ιστορια τησ νεοτερησ και συγχρονησ μεσησ ανατολΗς |
ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΣΤ. |
ΠΕΜΠΤΗ 21-09 ΩΡΑ: 12:00-14:00 Αιθ. 301 |
110 426 |
ΑΛΒΑΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ |
ΜΠΑΛΤΣΙΩΤΗΣ ΛΑΜΠ. |
ΤΕΤΑΡΤΗ 13-09 ΩΡΑ: 14:00-16:00 Προφορικά Γρ. ΣΤ-16 |
110 433 |
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ |
ΙΟΡΔΑΝΟΓΛΟΥ ΧΡ.
|
ΤΕΤΑΡΤΗ 20-09 ΩΡΑ: 14:00-16:00 Αιθ. 102 |
110 450 |
ΘΕΩΡΙΕΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑΣ |
ΠΕΡΕΖΟΥΣ ΚΩΝ. |
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 15-09 ΩΡΑ: 16:00-18:00 Αιθ. 102 |
110 451 |
ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ -Ι- Η ΑΓΓΛΟΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ |
ΦΟΥΡΤΟΥΝΗΣ ΓΕΩΡΓ. |
ΠΕΜΠΤΗ 28-09 ΩΡΑ: 14:00-16:00 Αιθ. 209 Α-Ο Αιθ. 102 Π-Ω |
110 453 |
ΠΑΡΟΙΚΙΑΚΟΣ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ |
ΤΟΜΑΡΑ – ΣΙΔΕΡΗ ΣΤ. |
ΤΕΤΑΡΤΗ 13-09 ΩΡΑ: 14:00-16:00 ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ |
110 462 |
ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΘΕΣΜΟΙ ΣΤΗ ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ |
ΚΑΛΤΣΩΝΗΣ ΔΗΜ. Τμήμα Κοινωνικής Πολιτικής |
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29-09 ΩΡΑ: 16:00-18:00 Αιθ. 108 |
110 474 |
INTERNATIONAL ETHICS AND WAR: A HISTORY |
HERACLIDES AL. |
TUESDAY 19-09 HOURS: 09:00-10:00 Oral – Room ST-11 |
110 476 |
ΜΕΤΑΠΟΛΕΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΒΑΛΚΑΝΙΩΝ |
ΛΑΓΑΝΗ ΕΙΡΗΝΗ |
ΤΡΙΤΗ 12-09 ΩΡΑ: 09:00-13:00 Γρ. ΔΕΣΚοι Γ-9 Προφορικά. |
110 481 |
ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΜΕΤΑΠΟΛΕΜΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ |
ΒΕΝΤΟΥΡΑ ΛΙΝΑ |
ΤΕΤΑΡΤΗ 27-09 ΩΡΑ: 12:00-14:00 Αιθ. 209 |
110 504 |
ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΜΕΣΟΠΟΛΕΜΟΥ |
ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΔΕΣΠ. |
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 15-09 ΩΡΑ: 10:00-12:00 Αιθ. 209 |
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ και 7ο ΕΞΑΜΗΝΟ
ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ
Κ.Μ. |
ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ |
ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ |
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ |
110 480 |
ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΕΩΝ (19ος -20ος αι.) |
ΒΕΝΤΟΥΡΑ ΛΙΝΑ |
ΤΕΤΑΡΤΗ 27-09 ΩΡΑ: 11:00-12:00 Παράδοση Εργασιών Γρ. ΣΤ-15 |
110 487 |
ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΣΤΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ |
ΚΟΛΛΙΑΣ ΑΝΔΡ. |
ΤΕΤΑΡΤΗ 20-09 ΩΡΑ: 10:30-11:00 Παράδοση Εργασιών ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ |
110 488 |
ΘΕΩΡΙΕΣ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ - ΚΑΡΛ ΜΑΡΞ |
ΑΓΓΕΛΙΔΗΣ ΕΜΜ. |
ΠΕΜΠΤΗ 14-09 ΩΡΑ: 09:00-10:00 Παράδοση Εργασιών Γρ. ΣΤ-21 |
110 489 |
ΜΕΘΟΔΟΙ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ |
ΚΟΥΝΤΟΥΡΗ ΦΑΝΗ |
ΤΡΙΤΗ 05-09 ΩΡΑ: 15:00-16:00 Παράδοση Εργασιών Γρ. Γ- 8 |
110 490 |
ΠΟΛΕΙΣ ΤΩΝ ΒΑΛΚΑΝΙΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ 15ος-19οςαι |
ΛΥΜΠΕΡΑΤΟΣ ΑΝΔΡ. |
ΠΕΜΠΤΗ 21-09 ΩΡΑ: 10:00-11:00 Παράδοση Εργασιών Γρ. 305 |
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ και 8ο ΕΞΑΜΗΝΟ
ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ
Κ.Μ. |
ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ |
ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ |
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ |
110 095 |
ΘΕΩΡΙΕΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ (19ος αιων.)
|
ΦΟΥΦΟΥΛΑΣ ΔΗΜ. |
ΠΕΜΠΤΗ 07-09 ΩΡΑ: 16:00-18:00 Αιθ. 102 |
110 356 |
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ -ΙΙ- (1941-2008) |
ΚΑΛΤΣΩΝΗΣ ΔΗΜ. Τμήμα Κοινωνικής Πολιτικής |
ΔΕΥΤΕΡΑ 04-09 ΩΡΑ: 08:00-10:00 ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ |
110 382 |
ΦΑΣΙΣΜΟΣ, ΝΑΖΙΣΜΟΣ: ΘΕΩΡΗΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΙΣΤΟΡΙΟΓΡΑΦΙΑΣ |
ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΔΕΣΠ. |
ΤΡΙΤΗ 26-09 ΩΡΑ: 16:00-18:00 Αιθ. 108 |
110 386
|
Η ΕΛΛΗΝΟ-ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΔΙΕΝΕΞΗ |
ΗΡΑΚΛΕΙΔΗΣ ΑΛ. |
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 22-09 ΩΡΑ: 10:00-12:00 Προφορικά Γρ. ΣΤ -11 |
110 396 |
Το ΚυπριακΟ πρόβλημα |
ΗΡΑΚΛΕΙΔΗΣ ΑΛ. |
ΤΕΤΑΡΤΗ 27-09 ΩΡΑ: 09:00-12:00 Προφορικά Γρ. ΣΤ-11 |
110 418 |
ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΑΚΡΑ ΔΕΞΙΑ: ΘΕΩΡΙΑ - ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ-ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ |
ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ ΒΑΣ. |
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29-09 ΩΡΑ: 10:00-12:00 Αιθ. 209 |
110 428 |
ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ |
ΜΠΑΛΤΣΙΩΤΗΣ Λ. |
ΤΕΤΑΡΤΗ 13-09 ΩΡΑ: 16:00-18:00 Αιθ. 102 |
110 439 |
ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΩΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ |
ΑΝΑΝΙΑΔΗΣ ΓΡ. |
ΔΕΥΤΕΡΑ 18-09 ΩΡΑ: 10:00-12:00 Αμφ. 2 |
110 442 |
Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ (1830-1930) |
ΛΟΥΒΗ ΛΙΝΑ |
ΠΕΜΠΤΗ 07-09 ΩΡΑ: 12:00-14:00 Αιθ. 102 |
110 446 |
ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗ: ΘΕΩΡΙΕΣ, ΘΕΣΜΟΙ, ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ (εδρα Jean Monnet) |
ΠΑΣΣΑΣ ΑΝΑΡΓ. |
ΠΕΜΠΤΗ 28-09 ΩΡΑ: 12:00-14:00 Αιθ. 209 |
110 448 |
ΠολιτικH στην εποXH της παγκοσμιοποIησησ |
BΟΥΛΓΑΡΗΣ ΙΩΑΝ. |
ΤΡΙΤΗ 26-09 ΩΡΑ: 08:00-10:00 ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ |
110 452 |
ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ -ΙΙ - ΟΙ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ |
ΦΟΥΡΤΟΥΝΗΣ Γ. |
ΔΕΥΤΕΡΑ 25-09 ΩΡΑ: 14:00-16:00 Αιθ. 209 Α-Μ Αιθ. 102 Ν-Ω |
110 454 |
ΕΥΕΡΓΕΤΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ |
ΤΟΜΑΡΑ-ΣΙΔΕΡΗ ΣΤ. |
ΤΡΙΤΗ 19-09 ΩΡΑ: 12:00-14:00 Αιθ. 301 |
110 467 |
ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ – ΚΡΑΤΙΚΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ |
ΚΟΥΝΤΟΥΡΗ ΦΑΝΗ |
ΔΕΥΤΕΡΑ 04-09 ΩΡΑ: 12:00-14:00 Προφορικά Γρ. Γ-8 |
110 472 |
HISTORIOGRAPHY IN CRISIS ? DEBATES, POLEMICS AND CONVERSATIONS |
ΑNDRIAKAINA HEL. |
WEDNESDAY 27-09 TIME: 14:00-16:00 ROOM: Β-2 |
110 475 |
ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΨΥΧΡΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ |
ΛΑΓΑΝΗ ΕΙΡΗΝΗ |
ΤΕΤΑΡΤΗ 13-09 ΩΡΑ: 13:00-15:00 Γρ. ΔΕΣΚοι Γ-9 Προφορικά |
110 482 |
ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ: ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ, ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ, ΟΡΓΑΝΩΣΗ, ΘΕΣΜΟΙ |
ΜΠΙΘΥΜΗΤΡΗΣ Γ. |
ΤΕΤΑΡΤΗ 20-09 ΩΡΑ: 16:00-18:00 Αιθ. 102 |
110 483 |
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΙ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ (19ος -20οςαι.) |
ΒΕΝΤΟΥΡΑ ΛΙΝΑ |
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29-09 ΩΡΑ: 12:00-14:00 Αιθ. 209 |
110 497 |
ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ |
ΜΠΑΛΑΜΠΑΝΙΔΗΣ Ι. |
ΤΕΤΑΡΤΗ 13-09 ΩΡΑ: 18:00-20:00 Αιθ. 102 |
110 498 |
ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ |
ΠΑΤΡΙΚΙΟΥ ΑΛ. |
ΤΡΙΤΗ 19-09 ΩΡΑ: 16:00-18:00 Αιθ. 102 |
110 499 |
ΙΣΤΟΡΙΑ, ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ ΤΩΝ Η.Π.Α (190ς-210ς αι.) |
ΛΙΑΛΙΟΥΤΗ ΖΗΝ. |
ΔΕΥΤΕΡΑ 25-09 ΩΡΑ: 16:00-18:00 Αιθ. 301 |
110 500 |
ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ |
ΤΖΩΝΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ |
ΠΕΜΠΤΗ 14-09 ΩΡΑ: 18:00 Προφορικά Γρ. ΣΤ-7 |
110 505 |
ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ (1923-2012) |
ΜΟΥΤΣΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ |
ΠΕΜΠΤΗ 28-09 ΩΡΑ: 16:00-18:00 Αιθ. 102 |
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ και 8ο ΕΞΑΜΗΝΟ
ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ
Κ.Μ. |
ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ |
ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ |
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ |
10 484 |
ΕΚΛΟΓΕΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΤΑΞΗΣ: ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΕΣ |
ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ ΒΑΣ. |
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29-09 ΩΡΑ: 12:00-13:00 Παράδοση εργασιών Γρ. Δ-2 |
110 494 |
ΑΝΑΛΥΣΗ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΛΟΓΟΥ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ |
ΚΟΛΛΙΑΣ Α. |
ΤΕΤΑΡΤΗ 20-09 ΩΡΑ: 11:00-11:30 ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ |
110 496
|
ΕΙΔΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ |
ΘΕΟΤΟΚΑΣ ΝΙΚΟΣ |
ΤΡΙΤΗ 26-09 ΩΡΑ: 11:00-12:00 Παράδοση εργασιών Γρ. Ε-16 |
110 501 |
ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ: ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ ΤΑΣΕΙΣ |
ΜΟΣΧΟΝΑΣ ΓΕΡ. |
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29-09 ΩΡΑ: 10:00-11:00 Παράδοση εργασιών Γρ. ΣΤ-17 |
110 502 |
ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ, ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ |
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ ΑΔ. |
ΠΕΜΠΤΗ 28-09 ΩΡΑ: 11:00-12:00 Παράδοση εργασιών Γρ. Αριστοτ. 3 4ος όροφ. |
110 503 |
ΔΗΜΟΣΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ |
ΚΟΥΛΟΥΡΗ ΧΡ. |
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29-09 ΩΡΑ: 11:00-12:00 Παράδοση εργασιών Αιθ. ΣΤ-1 (ΚΕ.Ν.Ι.) |
Σημειώνεται ότι:
Οι αίθουσες 102, 108, 209, 300, 301, 302 και το Εργαστήριο Πληροφορικής βρίσκονται στην Πτέρυγα Στασινόπουλου (Γυάλινο Κτίριο)
Το Αμφιθέατρο 2, 3, Σάκη Καράγιωργα και οι αίθουσες Α-4, Β-2, βρίσκονται
στην Νέα Πτέρυγα.
Τα γραφεία μελών Δ.Ε.Π. βρίσκονται στην Νέα Πτέρυγα, στην Πτέρυγα Στασινόπουλου και στΟ ΔΕΣΚοι.
Οι φοιτητές για τη συμμετοχή τους στις εξετάσεις πρέπει να έχουν μαζί τους:
το Βιβλιάριο Σπουδών ή την Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
Η Γραμματέας του Τμήματος
υπογραφή*
Β. ΔΕΡΜΕΝΤΖΟΓΛΟΥ
* το πρωτότυπο που τηρείται στο αρχείο του Τμήματος φέρει αυτόγραφη υπογραφή