Πρόγραμμα Εξετάσεων

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2018

pdf blue small 

 

 

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΗΣ  ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ   2018

ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ  ΕΤΟΥΣ   2017-18

Τροποποίηση 11-9-2018

 

                                                                            Αθήνα, 20-7-2018

                                                                                   Αρ.πρωτ.: 1291

 

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ

 

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ 

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 001

ΠΟΛΙΤΙΚΗ  ΕΠΙΣΤΗΜΗ  -I-

ΣΕΦΕΡΙΑΔΗΣ  ΣΕΡ.

ΤΕΤΑΡΤΗ  26/09/18

ΩΡΑ: 14:00-16:00

ΑΙΘ. 108  Α-Π

ΑΙΘ. 102  Ρ-Ω

110 005

ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ - ΕΙΣΑΓΩΓΗ

ΦΟΥΡΤΟΥΝΗΣ   Γ.

ΤΡΙΤΗ   18/09/18

ΩΡΑ: 14:00-16:00

ΑΙΘ. 108  Α-Π

ΑΙΘ. 209  Ρ-Ω

110 021

ΝΕΟΤΕΡΗ  ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ  (19Ος)  ΑΙΩΝ.

ΛΟΥΒΗ  ΕΥΑΓΓ.

ΤΡΙΤΗ  04/09/18

ΩΡΑ: 14:00-16:00

ΑΙΘ. 108  Α-Π

ΑΙΘ. 102  Ρ-Ω

110 415

ΕΙΣΑΓΩΓΗ  ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ  ΘΕΩΡΙΑ

ΤΟΥ  ΚΡΑΤΟΥΣ

ΚΑΙ  ΤΟΥ  ΔΙΚΑΙΟΥ

ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ  ΔΗΜ.

ΔΕΥΤΕΡΑ  10/09/18

ΩΡΑ: 10:00-12:00

ΑΜΦ. ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

 

 

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Οι φοιτητές του 1ου εξαμήνου εξετάζονται σε  1 μάθημα

Οι φοιτητές του 3ου εξαμήνου  εξετάζονται σε 3 μαθήματα

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 011

ΠΟΛΙΤΙΚΗ  ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ –

ΜΑΚΡΟ-ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ  ΘΕΩΡΙΑ  ΚΑΙ  ΠΟΛΙΤΙΚΗ

ΙΟΡΔΑΝΟΓΛΟΥ  ΧΡ.

ΠΕΜΠΤΗ  27/09/18

ΩΡΑ: 12:00-14:00

ΑΜΦ. ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

110 011

POLITICAL  ECONOMY –

MACROECONOMIC THEORY AND POLICY

IORDANOGLOU  CHRYS.

THURSDAY  27/09/18

HOURS: 12:00-14:00

AMF. SAKH KARAGIORGA

110 222

ΙΣΤΟΡΙΚΗ  ΔΗΜΟΓΡΑΦΙΑ -Ι-  ΒΑΣΙΚΕΣ ΕΝΝΟΙΕς

ΤΟΜΑΡΑ-ΣΙΔΕΡΗ   ΣΤ.

ΔΕΥΤΕΡΑ  17/09/18

ΩΡΑ: 10:00-12:00

ΑΜΦ. ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

110 343

ΕΙΣΑΓΩΓΗ

ΣΤΗΝ  ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑ

ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ ΒΑΣΙΛ.

ΤΡΙΤΗ   25/09/18

ΩΡΑ: 14:00-16:00

ΑΙΘ. 108

110 360

STATISTICAL  ANALYSES

IN SOCIAL RESEARCH  I

PRINCIPLES, METHODS  AND

COMPUTER  APPLICATIONS

KOLLIAS  AND.

WEDNESDAY  26/09/18

HOURS: 12:00-12:30

Department's Computer Room

Basement of Stasinopoulou Building

110 436

ΣΥΓΧΡΟΝΗ   ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ  -Ι-

ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ

ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ 1950-2009

ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ  ΙΩΑΝ.

ΤΕΤΑΡΤΗ 12/09/18

ΩΡΑ: 08:00-10:00

ΑΜΦ. ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

110 455

ΔΗΜΟΣΙΑ  ΠΟΛΙΤΙΚΗ

ΛΑΔΗ   ΣΤΕΛΛΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ  03/09/18

ΩΡΑ: 10:00-12:00

ΑΜΦ. ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

110 461

ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ  ΕΝΩΣΗ

ΘΕΣΜΟΙ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ

ΛΑΔΗ ΣΤΕΛΛΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ 17/09/18

ΩΡΑ: 16:00-18:00

ΑΙΘ. 108

110 465

ΠΟΛΙΤΙΚΗ  ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

ΚΟΥΝΤΟΥΡΗ  ΦΑΝΗ

ΤΡΙΤΗ 04/09/18
ΩΡΑ: 08:00-10:00

ΑΙΘ. 108

 

110 473

ΣΥΓΧΡΟΝΗ  ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ

(20ος  αιων.)

ΒΕΝΤΟΥΡΑ  ΛΙΝΑ

TΡΙTH 25/09/18

ΩΡΑ: 10:00-12:00

ΑΜΦ. ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

 

110 477

ΝΕΟΤΕΡΗ  ΒΑΛΚΑΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ   -Ι-

(18 ος  αιων.  εωσ  1878)

ΛΥΜΠΕΡΑΤΟΣ  ΑΝΔ.

ΠΕΜΠΤΗ  27/09/18

ΩΡΑ: 10:00-12:00

ΑΙΘ.108

         

 

 

2ο ΕΞΑΜΗΝΟ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 008

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ  -II-

ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ  Ι.

ΤΕΤΑΡΤΗ  05/09/18

ΩΡΑ: 12:00-14:00

ΑΙΘ. 108  Α-Π

        102  Ρ-Ω

110 012

ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ  ΘΕΩΡΙΑ -

ΜΑΡΞ ΚΑΙ ΒΕΜΠΕΡ

ΦΑΡΑΚΛΑΣ  Γ.

ΔΕΥΤΕΡΑ  24/09/18

ΩΡΑ: 14:00-16:00

ΑΙΘ.  108  Α-Π

         102  Ρ-Ω

110 168

ΙΣΤΟΡΙΑ  ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ (19ος - 20ος αι.)

ΛΟΥΒΗ  Λ.

ΤΡΙΤΗ  11/09/18

ΩΡΑ: 14:00-16:00

ΑΙΘ. 108  Α-Π

         102  Ρ-Ω

110 403

ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΑ

 

ΙΟΡΔΑΝΟΓΛΟΥ  ΧΡ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  21/09/18

ΩΡΑ: 14:00-16:00

ΑΙΘ. 108 Α-Π

         102  Ρ-Ω

 

 

 

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Οι φοιτητές του 2ου εξαμήνου εξετάζονται σε 1 μάθημα

Οι φοιτητές του 4ου εξαμήνου εξετάζονται σε  3 μαθήματα

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 018

ΘΕΩΡΙΕΣ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ – ΧΟΜΠΣ, ΛΟΚ, ΡΟΥΣΣΩ

ΑΓΓΕΛΙΔΗΣ  ΕΜ.

ΤΕΤΑΡΤΗ 05/09/18

ΩΡΑ: 10:00-11:00 Α-Λ

         11:00-12:00 Μ-Ω

ΑΜΦ. ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

 

110 223

ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΔΗΜΟΓΡΑΦΙΑ -ΙΙ- ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ

ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ

ΤΟΜΑΡΑ-ΣΙΔΕΡΗ ΣΤ.

ΔΕΥΤΕΡΑ   24/09/18

ΩΡΑ: 10:00-12:00

ΑΜΦ.  ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

 

110 322

ιστορικεσ  σχολεσ

και  μεθοδοι -ιi- ευρωπαϊκη 

και ελληνικη ιστοριογραφια

ΑΝΔΡΙΑΚΑΙΝΑ  ΕΛ.

ΠΕΜΠΤΗ 13/09/18

ΩΡΑ: 10:00-12:00

ΑΙΘ.   108 

110 345

ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ -ΟΡΓΑΝΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ

ΦΟΥΝΤΕΔΑΚΗ  Π.

ΠΕΜΠΤΗ  13/09/18

ΩΡΑ: 14:00-16:00

ΑΙΘ. 108

110 376

ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΥΠΟΣ (19ος-20ος αι.)

ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΔΕΣΠ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ   14/09/18

ΩΡΑ: 12:00-14:00

ΑΙΘ.  108

110 377

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ -ΙΙ-  ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΜΕΓΑΛΩΝ ΣΩΜΑΤΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ

ΚΟΛΛΙΑΣ  Α.

ΤΕΤΑΡΤΗ 26/09/18

ΩΡΑ: 12:30-13:00

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

ΓΥΑΛΙΝΟ ΚΤΙΡΙΟ

110 456

ΔΙΕΘΝΗΣ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΙ ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ

ΛΑΔΗ  ΣΤ.

ΤΕΤΑΡΤΗ 12/09/18

ΩΡΑ: 14:00-16:00

ΑΜΦ. ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

 

110 464

ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ

ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ

ΚΑΙ Μ.Μ.Ε. ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

ΚΟΥΝΤΟΥΡΗ  ΦΑΝΗ

ΔΕΥΤΕΡΑ 10/09/18

ΩΡΑ: 14:00-16:00

ΑΜΦ. ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

 

110 478

ΝΕΟΤΕΡΗ ΒΑΛΚΑΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ  -ΙΙ-  (1878-1923)

ΛΥΜΠΕΡΑΤΟΣ  ΑΝΔΡ.

ΤΡΙΤΗ    25/09/18

ΩΡΑ: 12:00-14:00

ΑΜΦ. ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

 

 

 

 

 

 

3ο ΕΞΑΜΗΝΟ

 

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 029

κοινωνικη θεωρια -

συγχρονα  ρευματα

ΦΑΡΑΚΛΑΣ  ΓΕΩΡ.

ΤΕΤΑΡΤΗ 19/09/18

ΩΡΑ: 14:00-16:00

ΑΙΘ. 108  Α-Π

ΑΙΘ. 102  Ρ-Ω

110 300

ιστορικεσ σχολεσ και  μεθοδοι  -i- ευρωπαϊκη

και  ελληνικη  ιστοριογραφια

ΑΝΔΡΙΑΚΑΙΝΑ  ΕΛ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  07/09/18

ΩΡΑ: 14:00-16:00

ΑΙΘ. 108 

 

 

 

 

 

 

4ο ΕΞΑΜΗΝΟ

 

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 429

ΕΙΣΑΓΩΓΗ  ΣΤΗ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΗ  ΠΟΛΙΤΙΚΗ

ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ  ΑΔ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  28/09/18

ΩΡΑ: 08:00-10:00

ΑΜΦ. ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

110 430

Η ΕΞΕΛΙΞΗ  ΤΗΣ ΔΙΕΘΝΟΥΣ  ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

ΗΡΑΚΛΕΙΔΗΣ  ΑΛ.

ΤΡΙΤΗ 18/09/18

Προφορικά    Α-Κ

ΩΡΑ: 09:00-13:00  

ΤΕΤΑΡΤΗ 19/09/18

Προφορικά    Λ-Ω

ΩΡΑ: 09:00-13:00  

Γραφ. ΣΤ-11

 

 

 

5ο ΕΞΑΜΗΝΟ και 7ο ΕΞΑΜΗΝΟ

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ  ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Οι φοιτητές του 5ου και του 7ου εξαμήνου εξετάζονται σε 5 μαθήματα

(Ελεύθερης Επιλογής, Σεμινάρια και ΜΕΤ - Μαθήματα Εκτός Τμήματος- Σεμινάρια)

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 219

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ

ΤΟΥ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΙΣΜΟΥ

ΑΓΓΕΛΙΔΗΣ  ΕΜ.

ΠΕΜΠΤΗ  20/09/18

ΩΡΑ: 08:00-10:00

ΑΙΘ. 102    Α-Λ

ΑΙΘ. 300   Μ-Ω

110 307

ΟΘΩΜΑΝΙΚΗ 

ΙΣΤΟΡΙΑ

ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ  ΣΤΕΦ.

ΔΕΥΤΕΡΑ   24/09/18

ΩΡΑ: 09:00

προφορικά

Γρ. ΣΤ-16

110 308

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ  ΚΑΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΣΗ. ΘΕΩΡΙΑ  ΚΑΙ  ΠΡΑΞΗ

ΚΟΝΤΟΓΙΩΡΓΗΣ  ΓΕΩΡ.

ΤΡΙΤΗ  18/09/18

ΩΡΑ: 12:00

προφορικά

Γρ. Δ-14

110 312

ΕΛΛΗΝΙΚΗ  ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ 20ού ΑΙΩΝΑ:

Η ΔΕΚΑΕΤΙΑ 1940-1950

ΠΑΠΑΣΤΡΑΤΗΣ  ΠΡ.

ΔΕΥΤΕΡΑ   17/09/18

ΩΡΑ: 12:00-14:00

ΑΜΦ.ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

 

110 355

ΕΛΛΗΝΙΚΗ συνταγματικη ιστορια 

ΚΑΛΤΣΩΝΗΣ  ΔΗΜ. Τμήμα

Κοινωνικής Πολιτικής

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ   21/09/18

ΩΡΑ: 16:00-18:00

ΑΙΘ. 108

 

110 357

ΔΙΕΘΝΕΙΣ  ΣΧΕΣΕΙΣ: ΘΕΩΡΙΑ  ΚΑΙ  ΚΡΙΤΙΚΗ

ΗΡΑΚΛΕΙΔΗΣ  ΑΛΕΞΗΣ

ΤΡΙΤΗ   11/09/18

ΩΡΑ: 09:00-12:00

προφορικά

Γρ. ΣΤ-11

 

110 426

ΑΛΒΑΝΙΚΗ  ΙΣΤΟΡΙΑ

ΚΑΙ  ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ

ΜΠΑΛΤΣΙΩΤΗΣ  ΛΑΜΠ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  28/09/18

ΩΡΑ: 12:00-14:00

προφορικά

Γρ. ΣΤ-16

 

110 433

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ

ΙΟΡΔΑΝΟΓΛΟΥ  ΧΡ.

ΠΕΜΠΤΗ   20/09/18

ΩΡΑ: 10:00-12:00

ΑΙΘ. 209

110 444

ΤΕΧΝΗ, ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

ΚΑΙ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ

ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ  ΔΗΜ.

ΔΕΥΤΕΡΑ  10/09/18

ΩΡΑ: 12:00-14:00

ΑΜΦ. ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

 

110 451

ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ  - Ι -

Η  ΑΓΓΛΟΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

ΦΟΥΡΤΟΥΝΗΣ  ΓΕΩΡΓ.

ΤΕΤΑΡΤΗ   19/09/18

ΩΡΑ: 16:00-18:00

ΑΙΘ. 102

110 453

ΠΑΡΟΙΚΙΑΚΟΣ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ

ΤΟΜΑΡΑ – ΣΙΔΕΡΗ  ΣΤ.

ΠΕΜΠΤΗ   20/09/18

ΩΡΑ: 14:00-16:00

ΑΜΦ. ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

110 474

INTERNATIONAL ETHICS  AND  WAR:

A  HISTORY 

HERACLIDES  AL.

WEDNESDAY   12/09/18

HOURS: 09:00-11:00

Oral

Room ΣΤ-11

110 497

ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ

ΜΠΑΛΑΜΠΑΝΙΔΗΣ  ΙΩΑΝΝΗΣ

ΔΕΥΤΕΡΑ  10/09/18
ΩΡΑ: 18:00-20:00

ΑΜΦ. ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

110 507

ΘΕΩΡΙΕΣ ΑΛΛΟΤΡΙΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΝΕΩΤΕΡΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ

ΦΟΥΦΑΣ  ΝΙΚΟΛΑΟΣ

ΤΡΙΤΗ   04/09/18
ΩΡΑ: 10:00-12:00
ΑΙΘ. 102

ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ  ΕΠΙΛΟΓΗΣ (5ο και 7ο ΕΞΑΜΗΝΟ)

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 480

ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΩΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΕΩΝ

(19ος -20ος αι.)

ΒΕΝΤΟΥΡΑ  ΛΙΝΑ

ΤΡΙΤΗ  25/09/18

ΩΡΑ: 12:00-13:00
Παράδοση εργασιών

Γρ. ΣΤ-15

110 487

ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ

ΣΤΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ

ΚΟΛΛΙΑΣ ΑΝΔΡ.

ΤΕΤΑΡΤΗ  26/09/18

ΩΡΑ: 13:00-13:30
Παράδοση εργασιών
ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

110 488

ΘΕΩΡΙΕΣ

ΤΗΣ  ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ -

ΚΑΡΛ ΜΑΡΞ

ΑΓΓΕΛΙΔΗΣ  ΕΜΜ.

ΠΕΜΠΤΗ  20/09/18

ΩΡΑ: 10:00-11:00

Παράδοση εργασιών

Γρ. ΣΤ-21

110 489

ΜΕΘΟΔΟΙ  ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΕΣ  ΕΡΕΥΝΑΣ ΣΤΗΝ  ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ

ΚΟΥΝΤΟΥΡΗ  ΦΑΝΗ

ΔΕΥΤΕΡΑ  10/09/18

ΩΡΑ: 13:00-14:00
Παράδοση εργασιών

Γρ. ΣΤ-18Α

110 508

ΚΕΙΜΕΝΑ  ΕΛΛΗΝΩΝ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ  ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΩΝ

ΘΕΟΤΟΚΑΣ  ΝΙΚΟΣ

ΠΕΜΠΤΗ  27/09/182

ΩΡΑ: 12:00-13:00
Παράδοση εργασιών

Γρ. Ε-16

 

 

 

6ο ΕΞΑΜΗΝΟ και 8ο ΕΞΑΜΗΝΟ

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Οι φοιτητές του 6ου και του 8ου εξαμήνου εξετάζονται σε  5 μαθήματα

(Ελεύθερης επιλογής, Σεμινάρια ή ΜΕΤ Μαθήματα εκτός Τμήματος)

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ  ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 248

ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ  ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ

 

ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΥ  ΝΕΔΑ

ΠΕΜΠΤΗ   20/09/18

ΩΡΑ: 08:00-10:00

ΑΙΘ.  209

110 369

ΠΟΛΙΤΙΚΗ  ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ

ΦΑΡΑΚΛΑΣ  Γ.

ΠΕΜΠΤΗ 06/09/18

ΩΡΑ: 12:00-14:00

ΑΙΘ.  102

 

110 369

PHILOSOPHIE POLITIQUE

FARAKLAS  G.

JEUDI   06/09/18

HEURES: 12:00-14:00

CLASSE  102

110 382

ΦΑΣΙΣΜΟΣ, ΝΑΖΙΣΜΟΣ: ΘΕΩΡΗΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ

ΚΑΙ  ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΙΣΤΟΡΙΟΓΡΑΦΙΑΣ

ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΔΕΣΠ.

ΤΕΤΑΡΤΗ   05/09/18

ΩΡΑ: 14:00-16:00

ΑΜΦ. ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

110 386

Η  ΕΛΛΗΝΟ-ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΔΙΕΝΕΞΗ

ΗΡΑΚΛΕΙΔΗΣ  ΑΛ.

ΤΕΤΑΡΤΗ  26/09/18
ΩΡΑ: 09:00-12:00

Προφορικά

Γραφ. ΣΤ-11

110 386

THE GREEK TURKISH CONFLICT

HERACLIDES  AL.

THURSDAY   26/09/18
TIME: 09:00-11:00

Oral, 

Office ST-11

110 417

ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ

ΚΑΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ

ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ  Δ.

ΔΕΥΤΕΡΑ   17/09/18
ΩΡΑ: 13:00-17:00

Προφορικά 

Γραφ. ΣΤ-18Α

110 418

ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΑΚΡΑ ΔΕΞΙΑ: ΘΕΩΡΙΑ - ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ-ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΗ  ΑΝΑΛΥΣΗ

 

ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ ΒΑΣ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ   21/09/18

ΩΡΑ: 10:00-12:00

ΑΙΘ. 102

110 428

ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΕΣ

ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ

ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ  ΔΗΜ.

ΔΕΥΤΕΡΑ  17/09/18

ΩΡΑ: 08:30-12:30

Προφορικά

Γραφ. ΣΤ-18Α

 

110 442

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ  (1830-1930)

ΛΟΥΒΗ  Ε.

ΤΕΤΑΡΤΗ   12/09/18

ΩΡΑ: 16:00-18:00

ΑΙΘ. 209

 

110 448

ΠολιτικH στην εποXH  της παγκοσμιοποIησησ

BΟΥΛΓΑΡΗΣ  ΙΩΑΝ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ   14/09/18
ΩΡΑ: 10:00-12:00

ΑΙΘ. 209

 

110 452

ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ  ΤΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ  -ΙΙ -

ΟΙ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ

ΦΟΥΡΤΟΥΝΗΣ  Γ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  21/09/18

ΩΡΑ: 12:00-14:00

ΑΙΘ.  102

110 454

ΕΥΕΡΓΕΤΙΣΜΟΣ  ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ  ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ

ΤΟΜΑΡΑ-ΣΙΔΕΡΗ ΣΤ.

ΤΕΤΑΡΤΗ   19/09/18

ΩΡΑ: 08:00-10:00

ΑΜΦ. ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

 

110 467

ΔΗΜΟΣΙΑ  ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ – ΚΡΑΤΙΚΕΣ  ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ

ΚΟΥΝΤΟΥΡΗ  ΦΑΝΗ

ΤΡΙΤΗ    04/09/18

ΩΡΑ: 11:00-14:00

Προφορικά

Γραφ. ΣΤ-18Α

110 472

HISTORIOGRAPHY

IN CRISIS ?

DEBATES, POLEMICS

AND CONVERSATIONS

ΑNDRIAKAINA HEL.

FRIDAY   07/09/18

TIME: 16:00-18:00

ROOM Α4.1

110 482

ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ: ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ, ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ, ΟΡΓΑΝΩΣΗ, ΘΕΣΜΟΙ

ΜΠΙΘΥΜΗΤΡΗΣ  Γ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ   14/09/18

ΩΡΑ: 16:00-18:00

ΑΙΘ.  102

110 483

ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΙ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΙ

ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ (19ος -20οςαι.)

ΒΕΝΤΟΥΡΑ  Λ.

ΤΡΙΤΗ   18/09/18

ΩΡΑ: 16:00-18:00

ΑΙΘ.  102 

 

110 506

ΒΡΕΤΑΝΙΑ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΗ

(19ος -20ος αι.)

ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Γ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ   07/09/18

ΩΡΑ: 12:00-14:00

ΑΙΘ. 102

110 509

ΟΙ ΡΟΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ: ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΤΟΝ 19Ο-20Ο αι.

ΜΠΑΛΤΣΙΩΤΗΣ  Λ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ   28/09/18

ΩΡΑ: 14:00-16:00

Προφορικά

Γραφ. ΣΤ-16

110 510

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ

ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

ΚΑΦΕ  ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ   24/09/18

ΩΡΑ: 16:00-18:00

ΑΜΦ. ΣΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ   (6ο και 8ο ΕΞΑΜΗΝΟ)

Οι φοιτητές μπορούν να επιλέξουν μέχρι 2 Σεμινάρια

Κ.Μ.

ΤΙΤΛΟΣ  ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

110 484

ΕΚΛΟΓΕΣ 

ΔΕΥΤΕΡΗΣ  ΤΑΞΗΣ: ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΕΣ

ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ Β.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ   21/09/18

ΩΡΑ: 12:00-13:00

Παράδοση εργασιών

Γραφ. Δ-2

110 490

ΠΟΛΕΙΣ ΤΩΝ ΒΑΛΚΑΝΙΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ (15Ος-19Ος αι.)

ΛΥΜΠΕΡΑΤΟΣ  ΑΝΔ.

ΠΕΜΠΤΗ   27/09/18

ΩΡΑ: 12:00-13:00

Παράδοση εργασιών

Γραφ.305

110 491

ΕΙΔΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΝΕΟΤΕΡΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ -ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ ΛΟΓΟΥ

ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΣΤ.

ΔΕΥΤΕΡΑ   24/09/18
ΩΡΑ: 10:00-11:00

Παράδοση εργασιών

Γραφ. ΣΤ-16

110 494

ΑΝΑΛΥΣΗ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΛΟΓΟΥ

ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ

ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ

ΚΟΛΛΙΑΣ  Α.

ΤΕΤΑΡΤΗ   26/09/18
ΩΡΑ: 13:30-14:00

Παράδοση εργασιών

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

110 501

ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ  ΚΑΙ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗ  ΑΡΙΣΤΕΡΑ:

ΙΣΤΟΡΙΚΗ  ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ

ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ ΤΑΣΕΙΣ

ΜΟΣΧΟΝΑΣ ΓΕΡ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  28/09/18

ΩΡΑ: 12:00-13:00

Παράδοση εργασιών

Γραφ. ΣΤ- 17

     Οι αίθουσες  102, 108, 209, 300  και το  Εργαστήριο Πληροφορικής  βρίσκονται  στην  Πτέρυγα Στασινόπουλου (Γυάλινο Κτίριο).

     Το Αμφιθέατρο  Σάκη Καράγιωργα και η αίθ. Α.4.1  βρίσκονται στην Νέα Πτέρυγα.    

 

    Τα  γραφεία μελών Δ.Ε.Π. βρίσκονται στη Νέα Πτέρυγα, στην Πτέρυγα Στασινόπουλου  και στο ΔΕΣΚΟΙ.

                                                                                               

 

                                                                              Η Γραμματέας του Τμήματος

                                                    υπογραφή*

                                                    Β. ΔΕΡΜΕΝΤΖΟΓΛΟΥ

 

 

·        * η υπογραφή έχει τεθεί στο πρωτότυπο που τηρείται στο αρχείο του Τμήματος

 

 

panteion KPE banner

panteion KENI banner

panteion ESP banner

erasmus banner

panteion ELKE banner

diaugeia

Επικοινωνία

+30 210 9201386,  +30 210 9201043

 Η Γραμματεία δέχεται κάθε ΤΡΙΤΗ

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
ώρα 10.00' – 13.00'   Λεωφ. Συγγρού 136, 176 71 Καλλιθέα